LiveChat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LiveChat
Autor Livechat Software
System operacyjny przeglądarka internetowa
Microsoft Windows
Mac OS
iOS
Android
Pierwsze wydanie 2002
Licencja SaaS
Strona internetowa

LiveChat – narzędzie do internetowej obsługi klientów, marketingu online oraz analityki ruchu na stronie internetowej dla małych i dużych przedsiębiorstw[1][2]. Jest ono rozwijane od 2002 roku[3] przez Livechat Software, a od 2010 roku jest oferowane w modelu SaaS (software as a service)[4]. Platforma pozwala przedstawicielom firmy komunikować się w czasie rzeczywistym z użytkownikami odwiedzającymi ich stronę internetową. Z narzędzia korzysta ponad 8000 organizacji na całym świecie[5], a są wśród nich m.in. BoschINGKaspersky Lab, Philips, Samsung i UNICEF[4][6].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

System składa się z wyświetlanego na stronie internetowej okna rozmowy oraz aplikacji operatora, która jest wieloplatformowa i umożliwia prowadzenie czatów na komputerze stacjonarnym (przez aplikację dla przeglądarki lub aplikacje dla Windows i Mac OS X) oraz urządzeniach mobilnych (aplikacje dla systemów iOS i Android).

Są dwa sposoby na rozpoczęcie komunikacji między operatorem a odwiedzającym stronę internetową:

  • Pasywna komunikacja, kiedy czat rozpoczęty jest przez użytkownika poprzez kliknięcie na przycisku rozmowy na stronie.
  • Aktywna komunikacja, rozpoczynana manualnie przez operatora lub automatycznie przez system LiveChat, gdy odwiedzający stronę spełni zdefiniowane kryteria (takie jak wyszukiwane słowo kluczowe, geolokalizacja, czas spędzony na stronie, napotkany komunikat o błędzie, itd.)[7]. Gdy wyznaczone kryteria zostają spełnione, LiveChat wyświetla okno rozmowy z odpowiednią kontekstowo treścią zaproszenia do rozmowy[8]. Podczas prowadzonej na czacie rozmowy operatorzy mogą zamknąć sprzedaż, co pozytywnie wpływa na zwiększenie liczby konwersji np. w sklepie internetowym[4].

Poza możliwością prowadzenia rozmowy, LiveChat oferuje monitoring ruchu na stronie internetowej w czasie rzeczywistym oraz raporty i statystyki efektywności pracy operatorów. Wśród odwiedzających stronę system jest w stanie zidentyfikować potencjalnych klientów, co odbywa się na bazie danych o decyzjach zakupowych 65 milionów użytkowników miesięcznie. Statystyki pozwalają na mierzenie wpływu czata na efektywność sprzedaży[4][9].

Oprogramowanie LiveChat jest dostępne w 34 językach - zostało przetłumaczone na: angielski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, duński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, indonezyjski, japoński, kataloński, koreański, litewski, niemiecki, norweski (bokmal i nynorsk), polski, portugalski (Português i Português brasileiro), rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, węgierski, wietnamski i włoski.

Integracje[edytuj | edytuj kod]

LiveChat pozwala na budowę integracji z wykorzystaniem API opartego na technologii REST i JavaScript oraz dodawanie czata w aplikacjach mobilnych w systemie iOS[10].

Dostępne są również integracje z innymi usługami i dostawcami SaaS, co pozwala na tworzenie w przedsiębiorstwie własnego ekosystemu aplikacji:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]