LiveLeak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LiveLeak
wymiana video
Komercyjna tak
Data powstania 31 października 2006
Rejestracja opcjonalnie
http://www.liveleak.com

LiveLeakserwis internetowy pozwalający użytkownikom na publikację plików wideo. Serwis kładzie nacisk na prezentowanie bieżących wydarzeń, treści politycznych i materiałów filmowych z rejonów wojny z całego świata. Strona powstała 31 października 2006 roku. Założycielem był zespół twórców strony Ogrish.com, której głównym zadaniem było pokazanie mocy dziennikarstwa obywatelskiego.

W serwisie jest specjalna zakładka "Your Say", gdzie użytkownicy umieszczają swoje własne nagrania wideo, podobnie jak w wideoblogu. Nagrania te dotyczą m.in. polityki, religii i są znane z przeprowadzania debat.

Kontrowersje[edytuj]

Żołnierze U.S.[edytuj]

14 maja 2007 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ograniczył dostęp[1] do stron takich jak YouTube, Dailymotion, LiveLeak, MySpace i podobnych w celu zapobiegania naruszeniom bezpieczeństwa operacji. Powodem tych działań była łatwość z jaką można oglądać nagrania wideo przesyłane na ww. portale przez żołnierzy stacjonujących w Iraku czy Afganistanie.

Fitna[edytuj]

LiveLeak był w centrum uwagi, gdy w marcu 2008 roku hostował film pt. "Fitna". Film został stworzony przez holenderskiego polityka Geerta Wildersa, który przedstawił swój stosunek do islamu i Koranu. Materiał wideo usunięto z witryny po pogróżkach wobec zespołu LiveLeak[2], ale 30 marca film ponownie stał się dostępny na stronie. Film usunięto jeszcze raz - tym razem przez użytkownika - z powodu praw autorskich przy jednoczesnym zapewnieniu, że nowa, poprawiona wersja wkrótce będzie dostępna.

Przypisy

  1. The Virginian-Pilot: Defense Department blocks YouTube, MySpace, other sites (ang.). [dostęp 18-10-2009].
  2. LiveLeak.com: LiveLeak, bias, and the eternal quest for personal accountability (ang.). [dostęp 23-03-2008].