LiveLeak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LiveLeak
wymiana video
Data powstania 31 października 2006
Rejestracja opcjonalnie
liveleak.com

LiveLeak to serwis internetowy pozwalający użytkownikom na publikację plików wideo. Serwis kładzie nacisk na prezentowanie biężących wydarzeń, treści politycznych i materiałów filmowych z rejonów wojny z całego świata. Strona powstała 31 października 2006 roku. Załóżycielem był zespół twórców strony Ogrish.com, której głównym zadaniem było pokazanie mocy dziennikarstwa obywatelskiego.
W serwisie jest specjalna zakładka "Your Say", gdzie użytkownicy umieszczają swoje własne nagrania wideo, podobnie jak w wideoblogu. Nagrania te dotyczą m.in. polityki, religii i są znane z przeprowadzania debat.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze U.S.[edytuj | edytuj kod]

Dnia 14 maja 2007 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ograniczył dostęp[1] do stron takich jak YouTube, Dailymotion, LiveLeak, MySpace i podobnych w celu zapobiegania naruszeniom bezpieczeństwa operacji. Powodem tych działań była łatwość z jaką można oglądać nagrania wideo przesyłane na w/w portale przez żołnierzy stacjonujących w Iraku czy Afganistanie.

Fitna[edytuj | edytuj kod]

LiveLeak był w centrum uwagi gdy w Marcu 2008 roku hostował film pt. "Fitna". Film został stworzyny przez holenderskiego polityka Geerta Wildersa, który przedstawił swój stosunek do islamu i Koranu. Materiał wideo usunięto z witryny po pogróżkach wobec zespołu LiveLeak[2], ale z dniem 30 marca film ponownie stał się dostępny na stronie. Film usunięto jeszcze raz - tym razem przez użytkownika - z powodu praw autorskich przy jednoczesnym zapewnieniu, że nowa, poprawiona wersja wkrótce będzie dostępna.

Przypisy

  1. The Virginian-Pilot: Defense Department blocks YouTube, MySpace, other sites (ang.). [dostęp 18-10-2009].
  2. LiveLeak.com: LiveLeak, bias, and the eternal quest for personal accountability (ang.). [dostęp 23-03-2008].