Live A Live

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Live A Live
Producent Square Co., Ltd.
Wydawca Square Co., Ltd.
Data wydania 4 września 1994
Gatunek jRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Super Nintendo Entertainment System
Nośniki kartridż

Live A Live – gra z gatunku jRPG stworzona przez firmę Square i wydana w 1994 roku na konsolę Super Nintendo.

Live A Live nie można nazwać znaną grą; jej premiera przebiegła w cieniu innego hitu firmy Square, powszechnie znanego Chrono Trigger. Została oficjalnie wydana jedynie w Japonii, ale od czasu stworzenia w roku 2001 fanowskiego tłumaczenia anglojęzyczni gracze mają okazję ją docenić; jak wynika z recenzji i komentarzy, ogromna większość ludzi, która się z Live A Live zetknęła, ocenia ją bardzo pozytywnie, głównie ze względu na oryginalną fabułę, klimat i różnorodność dostarczanych emocji, podkreślanych przez muzykę Yōko Shimomury.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczynający grę nie wie o fabule niczego; daje mu się jedynie wybór jednej z siedmiu postaci, które reprezentują 'rozdziały' gry. Co ciekawe, każdy z tych rozdziałów odbywa się w innej epoce historycznej. Mamy zatem dla przykładu rewolwerowca z Dzikiego Zachodu, młodego zapaśnika z czasów współczesnych czy też człowieka pierwotnego. Każdy z rozdziałów cechuje zupełnie inny klimat, tematyka i sposób przejścia. Po pokonaniu jednego etapu, podczas którego lepiej poznajemy osobowość i sposób działania naszego bohatera, możemy zająć się następnym. Kolejność przechodzenia rozdziałów nie ma znaczenia, ale wiele z działań gracza ma pewien wpływ na dużo późniejsze etapy Live A Live.

Gra jest znana z dramatycznych zwrotów akcji.

System walki[edytuj | edytuj kod]

System walki posiada cechy taktycznego, turowego RPG. Wszystkie potyczki odbywają się na planszy podzielonej na 49 kwadratowych pól. Nowością jest, że żadna z postaci nie ma tzw. many czy też inaczej punktów magii. Nie ma też standardowych w grach tego typu komend, jak 'Walcz' czy 'Broń się', są za to różne umiejętności zdobywane wraz z doświadczeniem postaci. Podczas jednej walki można używać nieskończenie wiele takich umiejętności, należy tylko pamiętać, że zazwyczaj ich siła i skuteczność są wprost proporcjonalne do czasu wykonania, mierzonego w turach. Kolejnym ewenementem jest brak konieczności leczenia czy ożywiania poległych postaci po bitwie. Po każdej wygranej walce cała drużyna wraca do pełni sił.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]