Livrustkammaren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Livrustkammaren
Ilustracja
Wejście do muzeum
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Sztokholm

Adres

Slottsbacken 3

Data założenia

1693

Zakres zbiorów

przedmioty artystyczne i codziennego użytku

Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa konturowa regionu Sztokholm, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Livrustkammaren”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Livrustkammaren”
Ziemia59°19′36″N 18°04′18″E/59,326667 18,071667
Strona internetowa

Livrustkammaren (pol. Królewska zbrojownia) – najstarsze szwedzkie muzeum utworzone w 1693 roku znajdujące się w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

Opis kolekcji[edytuj | edytuj kod]

W muzeum zgromadzono w nim m.in. dzieła artystyczne i przedmioty codziennego użytku należące do rodziny królewskiej od pięciu stuleci.

Najstarszym eksponatem jest hełm z pióropuszem Gustawa Wazy z 1548 roku. Część zbiorów odnosi się do ważnych wydarzeń z historii Szwecji. Muzeum posiada także pamiątki z uroczystości koronacyjnych.

W muzeum znajdują się liczne zabytki zrabowane przez Szwedów w Polsce podczas wojen o Inflanty, Potopu i wojny północnej, m.in.:

Inne polskie zabytki na terenie Szwecji znajdują się m.in. w Muzeum Armii w Sztokholmie, w zbiorach zamku Skokloster, oraz w zbiorach zamku Gripsholm.

Poza zabytkami zrabowanymi przez Szwedów w muzeum znajduje się mi. paradna zbroja Zygmunta Augusta, dar z 1574 r. Anny Jagiellonki dla króla szwedzkiego Jana III Wazy, wykonana przez Kunza Lochnera w Norymberdze. Zbroja została wysłana jako gest poparcia dla Szwecji w ramach potencjalnej sukcesji Zygmunta III Wazy na tron polski.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Polskie zabytki znajdujące się w muzeum (wybór):