Lodowiec Rodanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lodowiec Rodanu
Johann Heinrich Wüest: Der Rhonegletscher, c. 1795

Lodowiec Rodanu[1] (niem. Rhonegletscher, fr. Glacier du Rhône) – lodowiec położony w Alpach Urneńskich w kantonie Valais w Szwajcarii.

Lodowiec jest źródłem rzeki Rodan na wysokości 1753 m n.p.m..

Obejrzenie jęzora lodowca z lodową grotą, z której wypływa Rodan, co najmniej od początku XIX w. stanowiło jedną z atrakcji turystycznych szwajcarskich Alp. W 1830 r. oglądali go w trakcie swej alpejskiej podróży Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński i Antoni Edward Odyniec. Tak opisał go w jednym z listów A. E. Odyniec: Olbrzymi gleczer podobny do lecącej z gór katarakty, nagle w spadku na powietrzu zamarzłej, ścieśniony jest z obu stron podniebnymi skałami: Gelmerhorn, Gersthorn i Galenstock, i sam do ich wysokości dochodzi. W dole jego wykuta w żywym lodzie grota, kilkaset stóp przestrzeni i głębokości majaca, jest jakby kolebką Rodanu, który w niej bystrym i rwącym potokiem najprzód spod gleczeru wypływa...[2]. A tak o lodowcu i wypływającym spod niego Rodanie wspomniał (pod datą 26 sierpnia) Zygmunt Krasiński w liście do ojca z dnia 5 września 1830 r.: ...przyszło zejść z góry Grimsel, u której stóp odkrywa się z boku największy z gleczerów alpejskich (po Mer de glace Chamounix), z którego Rodan swoje źródło bierze. Tu piłem pierwszą kroplę Rodanu, wychodzącą spod jaskini z lodu[3]. W 1834 r., zapewne 12 sierpnia, ten sam widok podziwiał Juliusz Słowacki[4], który utrwalił go później w poemacie W Szwajcarii: Poszedłem za nią przez góry, doliny, / I szliśmy razem u stóp tej lawiny, / Gdzie śnieg przybiega aż do stóp człowieka / (...) / A Rodan z paszczy błękitnej ucieka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany egzonimów na 44. posiedzeniu KSNG. [dostęp 2010-04-01].
  2. Antoni Edward Odyniec: Listy z podróży, t. II. Warszawa: 1961, s. 551.
  3. Zygmunt Krasiński. Listy wybrane. [dostęp 2023-11-10]. (pol.).
  4. Stanisław Makowski: W szwajcarskich górach. Alpejskie krajobrazy Słowackiego. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976, s. 61.
  5. Juliusz Słowacki: W Szwajcaryi. Warszawa: nakładem T.H. Nasierowskiego, 1892, s. 7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]