Lodowiec Szelfowy Ronne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lodowiec Szelfowy Ronne
Ronne Ice Shelf
Ilustracja
Lodowiec Szelfowy Ronne (2017)
Terytorium

 Antarktyda

Rodzaj

lodowiec szelfowy

Klasa lodowca

lodowiec szelfowy

Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Lodowiec Szelfowy Ronne”
Ziemia78°30′S 61°00′W/-78,500000 -61,000000
Główne lodowce szelfowe Antarktydy (2008):

     Lodowiec Szelfowy Rossa

     Lodowiec Szelfowy Ronne i Lodowiec Szelfowy Filchnera

     Lodowiec Szelfowy Amery’ego

     Larsen C

     Lodowiec Szelfowy Riiser-Larsena

     Lodowiec Szelfowy Fimbul

     Lodowiec Szelfowy Shackletona

     Lodowiec Szelfowy Jerzego VI

     Zachodni Lodowiec Szelfowy

     Lodowiec Szelfowy Wilkinsa

     Lodowiec Szelfowy Abbota

     Lodowiec Szelfowy Getza

Lodowiec Szelfowy Ronne[1]lodowiec szelfowy w południowej części Morza Weddella w Antarktydzie Zachodniej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Lodowiec został nazwany na cześć amerykańskiej polarnik Edith Ronne (1919–2009), żony polarnika Finna Ronne’a (1899–1980)[2] i pierwszej kobiety uczestniczącej w wyprawie antarktycznej[3][a].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Lodowiec Szelfowy Ronne leży w Antarktydzie Zachodniej, w południowej części Morza Weddella[4], rozciągając się na zachód od Wyspy Berknera[5]. Od zachodu graniczy z wybrzeżami Orville Coast i Zumberge Coast oraz Ziemią Ellswortha[3].

Od wschodu graniczy z mniejszym Lodowcem Szelfowym Filchnera[3]. Te dwa lodowce oddziela częściowo Wyspa Berknera i są one często traktowane jako jeden obiekt (ang. Filchner-Ronne Ice Shelf, FRIS)[5][3][6]. W 2012 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) zatwierdziła egzonim Lodowiec Szelfowy Filchnera-Ronne[7].

Hund (2014) podaje, że Lodowiec Szelfowy Filchnera-Ronne zajmuje powierzchnię 422 tys. km² i jest drugim pod względem wielkości lodowcem na Antarktydzie[3]. Store norske leksikon podaje, że Lodowiec Szelfowy Filchnera-Ronne jest drugim co do wielkości lodowcem szelfowym świata, po Lodowcu Szelfowym Rossa[8].

Lodowiec Szelfowy Ronne zasilają odrębne lodowce spływające z lądu – Lodowiec Rutforda, Evans Glacier i Foundation Ice Stream[3]. Lodowiec rozciąga się na przestrzeni 840 km, a grubość lodu osiąga ponad 150 m[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Północną krawędź lodowca odkrył Finn Ronne (1899–1980), dzięki obserwacjom lotniczym w listopadzie i grudniu 1947 roku[2]. W latach 1957–1958 dowodzona przez niego kolejna wyprawa ustaliła, że lodowiec rozciąga się daleko na południe[2]. Ronne nazwał lodowiec „Lassiter Shelf Ice”, a ziemię leżącą na południe od niego „Edith Ronne Land”[2]. Ponieważ istniało już Wybrzeże Lassitera na Ziemi Palmera, amerykański Advisory Committee on Antarctic Names (tłum. „Komitet doradczy ds. nazewnictwa Antarktyki”) przy United States Board on Geographic Names nadał lodowcowi nazwę „Ronne Shelf Ice”[2].

Roszczenia terytorialne do tego lodowca zgłaszają Argentyna (1942), Wielka Brytania (1908) i Chile (1940)[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia PWN podaje nazwę lodowca jako „Lodowiec Szelfowy Ronne’a”, upamiętniającą Finna Ronne’a, zob. Encyklopedia PWN ↓. Również Store norske leksikon podaje, że lodowiec został nazwany na cześć Finna Ronne’a, zob. Store norske leksikon – Ronne Ice Shelf ↓

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]