Loek Hollander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Loek Hollander (ur. 1945) – holenderski karateka stylu kyokushin, były żołnierz zawodowy, główny instruktur wojskowych systemów walki Armii Holenderskiej, posiadacz stopnia 10 dan. W 1962 rozpoczął samodzielny trening kyokushin bazując na zagranicznych książkach. Następnie wyjechał do Japonii by tam trenować pod okiem sosai Masutatsu Ōyamy.

W 1965 otrzymał stopień 1 dan, a w roku 1967 pomyślnie przeszedł test 100 kumite.

W 1965 założył w Rotterdamie swoje pierwsze dojo. Była to zarazem pierwsza w Europie szkoła kyokushin karate.

W 2010 po konflikcie z Shōkei Matsui, razem z Andrzejem Drewniakiem i Antonio Pinero został współzałożycielem Światowej Federacji Kyokushin (KWF), w której został prezydentem.

Loeka Hollandera uważa się za ojca europejskiego kyokushin karate, gdyż to on sprowadził kyokushin do Europy, a następnie je propagował. Pośrednio jest także ojcem polskiego kyokushin, gdyż to on zainteresował tym stylem (Loek Hollander odwiedził Polskę w 1974) Andrzeja Drewniaka, który później sprowadził kyokushin do Polski.

W czasie jubileuszowego 50 Międzynarodowego Letniego Obozu w Papendal(8 lipca 2017), został nadany mu 10 dan. Certyfikat i pas wręczył mu shihan Antonio Pinero.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]