Loforoton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Loforoton
Lophorhothon
Langston, 1960
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ornitopody
(bez rangi) Iguanodontia
Nadrodzina hadrozauroidy
Rodzina hadrozaury
Podrodzina Hadrozaury płaskogłowe
Plemię Saurolophini
Rodzaj loforoton
Gatunek Lophorhothon atopus

Loforoton (Lophorhothon atopus) – Lophorhothon to mały i słabo znany hadrozauryn znaleziony na terenie Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku. Nazwa oznacza "grzebieniasty nos" (z greckiego lophos – "grzebień i rhothon" – "nos"). To pierwszy dinozaur odkryty w stanie Alabama, w wiosce Dallas niedaleko miasta Selma. Pozostałości przypisywane temu rodzajowi znaleziono także w formacji Black Creek w Karolinie Północnej.

Na holotyp składają się fragmenty około połowy czaszki i szkieletu pozaczaszkowego: kręgów, części kończyn należące do młodego osobnika. Czaszka posiada mały piramidalny wyrostek pomiędzy oczami.

Loforoton żył w okresie późnej kredy (ok. 83-71 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Długość ciała ok. 15 m, wysokość ok. 5 m, ciężar ok. 1 t.

Często kwestionuje się ważność taksonu. Niektórzy uważali go za młodego osobnika lambeozauryna Prosaurolophus. Lamb (1998) zasugerował, że mamy do czynienia z bazalnym iguanodontem spokrewnionym z Tenontosaurus, hipoteza ta jednak została obalona. Ostatnio (2004) Horner, Weishampel I Forster uznalii loforotona za bazalnego hadrozauryna i siostrzany takson pozostałych członków podrodziny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]