Loituma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Loituma
Rok założenia 1989
Pochodzenie  Finlandia, Helsinki
Gatunek folk
Wydawnictwo muzyczne NorthSide
Strona internetowa

Loitumafiński kwartet łączący fińskie tradycje wokalne z dźwiękami kantele.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym wcieleniem zespołu Loituma był septet zwany Jäykkä Leipä (fin. Czerstwy chleb) powstały jesienią 1989 na wydziale Muzyki Ludowej muzycznej akademii Sibeliusa. W oryginalnym składzie znajdowali się wokaliści Sanna Kurki-Suonio i Tellu Paulasto, którzy później wyjechali do Szwecji, by dołączyć do zespołu Hedningarna, którego członkinią jest również Anita Lehtola.

Przez lata grupa podążała swoją własną muzyczną ścieżką, wykorzystując różne muzyczne wpływy w swej twórczości, dzieląc ją na nurty muzyczne o różnych pochodzeniach. W 1997 zespół wybrano kapelą roku na festiwalu muzyki folkowej w Kaustinen.

W maju 2006 fragment ich utworu zatytułowanego „Ievan Polkka” użyto w animacji wykonanej we Flashu, która jako mem szybko rozpowszechniła się w Internecie. Zapętlona animacja utrzymana jest w mangowej stylistyce i przedstawia dziewczynkę (Orihime Inoue pochodząca z anime Bleach, odcinek drugi) obracającą trzymanym w ręce, popularnym w Japonii, czosnkiem dętym (jap. negi, 葱), często błędnie określanym jako por. W rzeczywistości animacja nie ma żadnego związku z treścią piosenki opowiadającej o dziewczynie, która mimo zakazu matki udała się na tańce.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]