Lojack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lojack S.A.
Lojack S.A.
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2002
Państwo  Polska
Siedziba al. Krakowska 48/52
02-264 Warszawa
Numer KRS 0000054282
Branża Bezpieczeństwo, CFM
Produkty Odzyskiwanie skradzionych pojazdów, GPS
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Lojack S.A.
Lojack S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Lojack S.A.
Lojack S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lojack S.A.
Lojack S.A.
Ziemia52°10′10,1748″N 20°56′19,3416″E/52,169493 20,938706
Strona internetowa

Lojack S.A. – pierwsza w Polsce firma zajmująca się odzyskiwaniem skradzionych pojazdów. Systemy Lojack oprócz Polski znajdują się w ponad 40 krajach.

Działanie[edytuj]

System Lojack działa na zasadzie tzw. "radiówki". W pojeździe montowany jest moduł. Dla bezpieczeństwa klienta miejsce instalacji jest nieznane nawet jemu. W przypadku zgłoszenia kradzieży Lojack wysyła załogi poszukiwawcze, które namierzają moduł za pomocą infrastruktury radiowej na terytorium całej Polski (oraz Europy). Zespoły operacyjne Lojack działają w ścisłej współpracy z policją[1]. W 2000 system Lojack został odznaczony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich[2].

Charakterystyka systemu[edytuj]

Zasadnicza różnica pomiędzy systemami radiowymi a GPS polega na tym, że częstotliwości na jakich działają są utajnione. W przypadku GPS są jawne i wynoszą 1575.42 Mhz oraz 1227.60 MHz. Urządzenia, które są w stanie zakłócić działanie odbiorników GPS są łatwo dostępne na rynku i powszechnie używane przez złodziei samochodów. Ponadto siła sygnału nadawanego przez moduł jest wielokrotnie wyższa od siły sygnału GPS i nawet w przypadku zakłócania szerokiego pasma częstotliwości trudno jest go całkowicie zagłuszyć[3].

Inne produkty[edytuj]

Lojack SA pod marką ikol oferuje również moduły GPS dla pojazdów, CFM, moduły GPS dla osób starszych i dzieci oraz usługę lokalizowania smartfonów. 1 kwietnia 2014, wraz z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących odliczania VAT za eksploatację pojazdu, ikol wprowadził Elektroniczną Ewidencję Przebiegu Pojazdów[4].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Marcin Musioł. Metody na złodzieja. „Puls Biznesu”, 11 maja 2005. 

Linki zewnętrzne[edytuj]