Lolth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lolth (lub w niektórych dialektach Lloth, również Pajęcza Królowa) to fikcyjne bóstwo w świecie Zapomnianych Krain w grze fabularnej Dungeons & Dragons. Jest boginią w panteonie drowów. Głównym ośrodkiem jej kultu jest świątynia Arach-Tinilith w Menzoberranzan. Jej aktualną mistrzynią, najwyższą kapłanką Lolth jest Quenthel Baenre.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Lolth jest okrutnym oraz kapryśnym bóstwem. Często uważana jest za obłąkaną, gdyż zachęca swoich wyznawców do walk pomiędzy sobą. Potrafi jednak być uprzejma i pomagać tym, których faworyzuje. Nie omieszka jednak odwrócić się od Domu, który ją zawiódł lub po prostu znudził jej się.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Lolth była żoną elfiego boga (wtedy nazywała się jeszcze Araushnee), Corellona Larethiana, z którymi ma dwójkę dzieci – Eilistraee oraz Vhaerauna. Oboje wygląd odziedziczyli po matce.

Matriarchalny charakter wierzącego społeczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Wśród wierzących w Pajęczą Królową drowów panuje metoda strachu i terroru. Kapłanki, kobiety wynoszone na podest mogą robić z mężczyznami to, na co tylko mają w danym momencie ochotę, a jeśli ten się nie zgodzi – mogą bezkarnie nawet go zabić za nieposłuszeństwo wobec nich. Kobiety posiadając szczególne przywileje wykorzystują je jak tylko mogą, przykładowo zasiadając na najwyższych stanowiskach władzy (Domy drowów). Mężczyzna w tym momencie zostaje zepchnięty w rolę drugorzędną, w której musi być uległy, posłuszny, nie mogąc ani razu (dla własnego dobra) kwestionować poleceń czy rozkazów nawet nieznanej, dopiero napotkanej kobiety.