Lombard (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lombard (grupa muzyczna))
Lombard
Zespół Lombard 2022
Lombard 40/40
Inne nazwy

Lombard Group, L’ombard

Rok założenia

1981

Pochodzenie

Poznań

Gatunek

pop-rock, rock

Aktywność

1981–1991, od 1994

Skład
Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Łukasz Kulczak, Paweł Kosicki, Maksymilian Mińczykowski
Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Strona internetowa

Lombard – polski zespół pop-rockowy powstały w 1981 roku w Poznaniu. Nagrał kilkanaście płyt i wylansował wiele przebojów, największe z nich to „Przeżyj to sam” do słów Andrzeja Sobczaka i „Szklana pogoda” do słów Marka Dutkiewicza. Zespół zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i za granicą.

Liderem zespołu jest Grzegorz Stróżniak – kompozytor, aranżer i wokalista grający na instrumentach klawiszowych. W pierwszej dekadzie działalności zespołu grało w nim wielu instrumentalistów i dwie wokalistki: Wanda Kwietniewska (późniejsza liderka i wokalistka grupy Wanda i Banda) oraz Małgorzata Ostrowska (od 1991 roku artystka solowa). Obecny skład Lombardu tworzą: Marta Cugier, Grzegorz Stróżniak, Łukasz Kulczak, Paweł Kosicki i Maksymilian Mińczykowski.

Zespół w latach 80. współpracował z profesjonalnymi autorami tekstów, m.in. Jackiem Skubikowskim i Markiem Dutkiewiczem. Obecnie teksty dla Lombardu pisze Marta Cugier.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 80. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1981 roku. 18 maja odbyła się pierwsza próba zespołu w sali Estrady Poznańskiej. Data ta uważana jest za dzień powstania Lombardu[1], który początkowo (przez 2 miesiące) nosił nazwę Skandal[2][3]. W lipcu tego roku zespół podczas pierwszej sesji nagrał trzy utwory w studiu Polskiego Radia Szczecin: „Bez zysków, bez strat”, „Komu cichy płacz” i „Błądząc, wędrując”. Ten pierwszy, już 26 lipca, zadebiutował w programie radiowym Lato z Radiem a wkrótce, bo 15 sierpnia w programie telewizyjnym Magazyn pana Manna[2]. Na początku 1982 roku zespół przygotowywał swoją trasę koncertową w byłym kinie Grunwald, dając na koniec koncert dla słuchaczy byłej WSOSK. Wystąpił również przed podchorążymi WSOWP.

Pod koniec lutego 1982 zespół zaczął zdobywać popularność po tym, jak w programie Radiokurier pojawiły się piosenki: „Droga pani z TV” i „O jeden dreszcz”. Wkrótce pojawiły się one na liście przebojów tego programu. Pierwsza z nich znalazła się później na liście przebojów Programu I Polskiego Radia, a druga na liście wznowionego 1 kwietnia Programu III Polskiego Radia. W dniu inauguracji radiowej „Trójki”, na tej antenie został wyemitowany utwór „Przeżyj to sam”, który po dwóch dniach został zdjęty z emisji przez cenzurę. Został do dziś jednym z największych przebojów zespołu, mimo że praktycznie nie zaistniał na listach przebojów[2]. Wkrótce po zdjęciu z anteny „Przeżyj to sam”, bo jeszcze w kwietniu tego roku, zespół nagrał pod presją stworzenia kolejnego potencjalnego przeboju piosenkę „Nasz ostatni taniec”. Sesję nagraniową zrealizowano w studio Polskiego Radia w Poznaniu. W czerwcu piosenka stała się przebojem, a radiowa „Trójka” emitowała go jako złą wróżbę dla polskiej reprezentacji piłkarskiej na mistrzostwach świata w Hiszpanii[2].

We wczesnym okresie działalności grupy teksty piosenek pisali znani polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski – także autor wielu cenionych kompozycji zespołu[4]. Początkowo w Lombardzie Grzegorzowi Stróżniakowi towarzyszyły dwie wokalistki: Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska. W tym wokalnym rockowym trio Lombard w okresie lipiec – wrzesień nagrał płytę Śmierć dyskotece!, która osiągnęła status złotej (nakładem 400 000 egzemplarzy[5]). Zespół nagrywał tę debiutancką płytę w atmosferze wewnętrznych personalnych konfliktów. Współpraca pomiędzy muzykami, realizatorami i współautorami (Skubikowski i Dutkiewicz) nie była najlepsza. We wrześniu 1982 zespół opuściła Wanda Kwietniewska[2], aby wkrótce założyć własną grupę Banda i Wanda[3]. Zespół opuścił także dotychczasowy kierownik muzyczny Maurycy Przybyłowicz, a liderem został Grzegorz Stróżniak[2]. Jesienią grupa zaczęła koncertować już w nowym składzie: Grzegorz Stróżniak, Małgorzata Ostrowska, Piotr Zander, Zbigniew Foryś i Przemysław Pahl. 21 listopada miało miejsce jedno z ważniejszych w dziejach grupy nagrań. Podczas dwóch koncertów w sali Filharmonii Szczecińskiej zespół nagrał album Live, który nie tylko przez słuchaczy, ale także krytyków został bardzo dobrze przyjęty[2][6].

W 1983 roku premierę miały nagrane wcześniej dwa albumy: Śmierć dyskotece! i Live. Kuriozalnie drugi z nich, dzięki staraniom Savitoru trafił do sprzedaży 10 maja 1983, na kilka tygodni przed wydaniem przez Polskie Nagrania „Muza” debiutanckiego Śmierć dyskotece![2][7]. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół zdobył Nagrodę Publiczności, a Grzegorz Stróżniak otrzymał II nagrodę w konkursie Jury za kompozycję „Szklana pogoda” (I nagrody wówczas nie przyznano)[7][8].

15 stycznia 1984 podczas dwóch koncertów w warszawskim Klubie „Stodoła” zespół otrzymał złotą płytę za album Śmierć dyskotece!. W tym samym roku miały miejsce premiery kolejnych dwóch albumów: Wolne od cła i Szara maść. Pierwsza z tych płyt została wydana w limitowanym kilkutysięcznym nakładzie przez Klub Płytowy Razem, druga już z nowym perkusistą Włodzimierzem Kempfem przez Savitor[2]. Na płycie znalazł się jeden z największych przebojów zespołu „Stan gotowości”. Szara maść rok później została wydana przez tę firmę w wersji anglojęzycznej pod nazwą Hope and Penicillin.

Rok 1985 to kolejny rok intensywnego koncertowania w kraju i za granicą. W kwietniu, już bez Zbigniewa Forysia, jako kwartet zespół nagrał w Poznaniu materiał na kolejną, piątą już płytę, Anatomia, z której „Mam dość”, „Kryształowa” i „Gołębi puch” zdobywały szczyty list przebojów. 18 maja podczas koncertu „Rock Arena” w Poznaniu grupa otrzymała złotą płytę za singel Tonpressu „Adriatyk, ocean gorący” / „Dwa słowa, dwa światy”[9]. W tym samym roku można było zauważyć kryzys i załamanie rynku rockowego[2].

Zespół w okresie styczeń – czerwiec 1986 roku zawiesił działalność. W marcu jedynie Ostrowska i Stróżniak nagrali angielskie wersje tekstów z płyty Anatomia i tak powstała jej anglojęzyczna wersja Wings of a Dove, wydana jesienią w Holandii przez firmę Rockhouse (jako Kix 4U Records). Po wznowieniu prób perkusistę Włodzimierza Kempfa zastąpił Wojciech Anioła, do zespołu dołączył także basista Henryk Baran[2].

Do końca roku, a także zimą i wiosną 1987 zespół występował w kraju. Podczas dwóch marcowych koncertów w Nysie zarejestrowano materiał, który wkrótce ukazał się na kasecie Live Hits 87 Poltonu. W lipcu tego roku zespół nagrał w Szczecinie kolejną studyjną płytę Kreacje wydaną przez Pronit[10]. Płyta nie odniosła komercyjnego sukcesu[2][11].

Na przełomie 1987 i 1988 roku Lombard po raz kolejny zawiesił działalność, powodem była m.in. ciąża wokalistki. W sierpniu 1988 roku zespół w kolejnym nowym składzie (Małgorzata Ostrowska, Piotr Zander, Robert Kalicki, Henryk Baran i Artur Malik), już bez lidera Grzegorza Stróżniaka powraca na scenę. Koncertuje w kraju i za granicą – tournée po ZSRR[2][12].

W lutym 1989 Lombard nagrał pierwszy w tym składzie program telewizyjny „live” w gdańskim Klubie Żak, jednak bez perkusisty Artura Malika, który tydzień wcześniej złamał obojczyk. Zastąpił go grający wówczas w Bajmie Alan Baster. W maju, w krakowskim Teatrze STU zespół nagrał kolejną koncertową płytę, pt. Koncert[13], która została wydana przez Wifon, i nie znalazła szerszego oddźwięku wśród fanów[11].

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Na początku 1990 roku grupa nagrała studyjny album Welcome Home, wydany przez ZPR Records, na którym gościnnie zagrał gitarzysta DżemuJerzy Styczyński[14][15]. Był to kolejny album, który nie przyniósł zespołowi sukcesu[11]. Anglojęzyczną wersję tego albumu pod nazwą Rocking the East rok później wydał Polton.

Rok 1991 był jubileuszowy. Na 10-lecie zespołu zaproszono Grzegorza Stróżniaka i Wandę Kwietniewską, z którymi od lutego do kwietnia nagrano kompilacyjny album ’81–’91 Największe przeboje składający się z największych szlagierów grupy. Płyta została wydana przez Intersonus i była ostatnim albumem nagranym przez Małgorzatę Ostrowską i Wandę Kwietniewską z zespołem Lombard. Zespół w tak poszerzonym składzie dał serię koncertów od 19 maja do 15 czerwca. 30 listopada 1991 wystąpił z nim po raz ostatni, po czym zawiesił działalność[16].

W 1994 roku Grzegorz Stróżniak reaktywował Lombard jako Lombard Group bez wokalistek. Zespół koncertował, tworząc kolejne nowe utwory. Płyta koncertowa Afryka nagrana w składzie: Grzegorz Stróżniak, Henryk Baran, Robert Kalicki, Jacek Królik i Artur Malik, zawierająca zarówno nowe kompozycje, jak i stare przeboje zespołu, ukazała się w czerwcu tego roku[17].

Rok 1995 jest dla Lombard Group rokiem koncertowym. Zespół nagrał utwór promujący nową markę piwa „10,5”, które wówczas stało się jednym z najpopularniejszych w Polsce. W związku z tym grupa zagrała też koncert promujący nową markę „Lech” Browary Wielkopolskie – „10,5” w Hotelu „Marriott” w Warszawie. W kwietniu miał miejsce koncert w Petersburgu z Demisem Roussosem. W czerwcu zespół otrzymał nominację w trzech kategoriach za najlepszy utwór reklamowy[18].

Kolejny, 1996 rok, nie przynosi przełomu[19], lecz w już w 1997 zespół powraca do pierwotnej nazwy Lombard, koncertując w kraju i za granicą w składzie: Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Stróżniak, Piotr Zander, Bartosz Latus, Henryk Baran i Artur Malik. Drogi Lombardu i Małgorzaty Ostrowskiej zeszły się tylko na dwa sezony koncertowe[20]. W 1999 roku Małgorzata Ostrowska postanowiła rozpocząć solową karierę i definitywnie zakończyć współpracę z Lombardem[21].

Po 2000 r.[edytuj | edytuj kod]

Nową wokalistką Lombardu została Marta Cugier, która szybko opanowała materiał i zajęłą miejsce Małgorzaty Ostrowskiej na wcześniej zakontraktowanych koncertach[22]. W 2000 roku zespół w składzie: Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Piotr Zander, Paweł Klimczak, Henryk Baran i Artur Malik (pod nazwą L’ombard) nagrał album pt. Deja’Vu, który trafił na rynek dzięki wytwórni Pomaton EMI[23]. Materiał nagrano w lubelskim „Hendrix Studio”. Album dostał pozytywne recenzje[24], a single „Deja’vu – to już było”, „Patrz! Patrz!”, „Machina myśli” były notowane na radiowych listach przebojów. Teledyski z tymi piosenkami emitowane były w telewizyjnych stacjach MTV Polska i Viva Polska.

W 2001 roku Lombard obchodził 20-lecie istnienia. Z tej okazji w Programie Trzecim Polskiego Radia w Studio im. Agnieszki Osieckiej zarejestrował materiał na album koncertowy pt. 20 lat – koncert przeżyj to sam, który ukazał się w 2002[25][26]. Płytę promował teledysk do utworu „Przeżyj to sam”, nakręcony po 20 latach, oraz ballada „Anka” w akustycznej wersji.

W 2004 roku Lombard został zaproszony do Międzynarodowego Obozu Sił Pokojowych ONZ stacjonującego na Wzgórzach Golan w Izraelu[22][27]. Był to charytatywny koncert, na który zaproszone zostały wszystkie bataliony sił zjednoczonych: austriacki, słowacki, kanadyjski, japoński i polski – Polish Infantry Battalion. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwór „I Say Stop!”, który powstał krótko po zamachu z 11 września 2001 roku. W 2005 roku zespół wsparł kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, uczestnicząc w cyklu koncertów Wiosna Polaków[28]. Przygotował też multimedialne widowisko Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności przy współpracy m.in. z Fundacją Centrum Solidarności[29]. Trasę rozpoczął koncert na cześć „Solidarności” podczas Festiwalu Jedynki pt. „Przeżyj to sam, czyli przeboje z przebojami”. Z tym multimedialnym historycznym widowiskiem Lombard objechał całą Polskę, a także zagrał na festiwalach „Poland on the Pier” w Chicago i „Discovery Poland” w Los Angeles pod patronatem Ministerstwa Kultury. Zwieńczeniem koncertów „W hołdzie Solidarności” był transmitowany przez TVP1 koncert „Cały ten czas” z okazji 25. rocznicy powstania Video Studio Gdańsk we wrześniu 2006 roku.

W 2006 roku Lombard obchodził 25. rocznicę powstania. Z tej okazji po intensywnej trasie w Polsce i w USA 3 grudnia 2006 roku w Poznaniu odbyła się „Gala VIP Lombard 25 lat”[30][31]. Zespół wręczył nagrody szczególnie zasłużonym dla Lombardu, wśród których znaleźli się Andrzej Sobczak, Jacek Skubikowski i Marek Dutkiewicz. W 2006 roku Lombard otrzymał nagrodę „Pomocna dłoń” od Caritas Polska[32][33] oraz wyróżnienie „Ubi Caritas” za działalność charytatywną[34]. Za pracę na rzecz osób upośledzonych umysłowo Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak otrzymali także wyróżnienie od Fundacji Olimpiad Specjalnych[35][33].

15 grudnia 2007 roku w Górnośląskim Centrum Kultury Lombard w składzie: Grzegorz Stróżniak, Marta Cugier, Daniel Patalas, Michał Kwapisz i Mirosław Kamiński, zarejestrował pierwsze DVD w historii zespołu pt. W hołdzie Solidarności – Drogi do wolności z okazji 26. rocznicy Pacyfikacji Kopalni „Wujek”[36][37]. Album ukazał się 13 grudnia 2008, w rocznicę wybuchu stanu wojennego[38]. Cugier i Stróżniak odwiedzili również górników pracujących pod ziemią, w tym celu zjechali 700 m pod powierzchnię, by zapoznać się trudnymi warunkami pracy, jakie panują w kopalni[39].

W maju 2008 roku Lombard był gościem Związku Polaków na Białorusi na zaproszenie Angeliki Borys. Angelika Borys spotkanie z Polakami na Białorusi przypłaciła skazaniem i grzywną za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. Z okazji „Święta Flagi” i Polonii zespół zaprezentował spektakl W hołdzie Solidarności – drogi do wolności. Współorganizatorem koncertu był Polski Konsulat na Białorusi i Związek Polaków na Wschodzie. Koncert w Grodnie zgromadził ponad tysiąc osób, mimo że władze za wszelką cenę usiłowały do tego nie dopuścić[40][41][42][43].

4 czerwca 2009 roku w Gdańsku zespół wystąpił w koncercie „Zaczęło się w Polsce” z okazji 20. rocznicy wyborów z czerwca 1989 roku. W Stoczni Gdańskiej zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi[44][45]. 1 września 2010 roku na stadionie poznańskiego Lecha odbyła się premiera teledysku Football Fans zrealizowanego przez zespół wraz ze spółką EURO Poznań 2012; 5 tysięcy poznaniaków wraz z Lombardem zaśpiewało na stadionie „We are football fans”[46][47]. 6 lutego 2012 roku zespół wydał album pt. Show Time[48][49].

9 sierpnia 2015 roku Lombard zagrał na Stadionie Miejskim w Łodzi na Top Łódź Festiwal transmitowanym przez telewizję Polsat[50][51]. Koncert odbył się przy udziale 12 tys. publiczności[52]. 24 grudnia 2015 na antenie telewizji Kino Polska Muzyka miał miejsce przedpremierowy pokaz płyty pt. Lombard swing[53]. Koncert został zarejestrowany z okazji 35-lecia zespołu w Centrum Konferencyjno-Rozrywkowym Toscania we Włoszakowicach[53]. Album ukazał się na początku 2016 roku.

19 sierpnia 2017 roku Lombard zagrał podczas charytatywnego koncertu TVP „Gwiazdy letniego Nieba” w ramach Koncertu Polskiej Piosenki w Kielcach[54][55][56].

Jesienią 2018 z Lombardu odszedł basista Michał Kwapisz, na jego miejsce przyjęto Łukasza Frąckowiaka. 11 listopada zespół już w nowym składzie wziął udział w koncercie „100 lat Polska”, który został organizowany w Royal Albert Hall w Londynie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Lombard na finał wydarzenia wykonał „Mury” Jacka Kaczmarskiego we własnym opracowaniu i „Przeżyj to sam” przyjętym owacjami na stojąco[57]. W sierpniu 2019 zespół wystąpił podczas Sopot Top of the Top Festival, a na V Zjeździe Karpackim w 100-lecie Związku Podhalan otrzymał wyróżnienie odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za promowanie polskiej kultury, tradycji i postawę patriotyczną oraz za szacunek do tradycji i kultury góralskiej – w dowód przyjaźni[58]. 19 października zespół wziął udział w marszu „Tak dla transplantacji” w Zakopanem, zorganizowanym przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy[57]. W 2020 zespół wydał premierowy utwór „Świat się zatrzymał”, zagrał na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji wspierania artystów różnych pokoleń[58] oraz przystąpił do realizacji projektu „Roads to Freedom” z okazji odsłonięcia pomnika NSZZ „Solidarność” w Brukseli przy siedzibie NATO. Jednocześnie nastąpiła kolejna zmiana składu muzyków, a do Grzegorza Stróżniaka i Marty Cugier dołączyli: Łukasz Kulczak – gitara, Paweł Kosicki – gitara basowa i Bartek Krawczak – perkusja[57], którego miejsce w 2022 roku zajął Maksymilian Mińczykowski.

W 2021 i 2022 zespół realizował projekt z okazji jubileuszu powstania Lombard 40/40. 18 maja 2021, w 40. rocznicę powstania grupy, Lombard wydał singiel Modlitwa o wyspy szczęśliwe”, a dwa dni później opublikował koncert online pt. Lombard 40/40. Zespół świętował jubileusz podczas występów na Sopot Top of the Top Festival 2021 i 58. KFPP w Opolu[57][59].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Źródła:[60][61]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Stróżniak – śpiew, instrumenty klawiszowe w latach 1981–1988 i od 1994 (zdjęcie z 2022)
Marta Cugier – śpiew od 1999 roku (zdjęcie z 2022)
Wanda Kwietniewska i Małgorzata Ostrowska (zdjęcie z 2009)
 • Grzegorz Stróżniak – śpiew, instrumenty klawiszowe (1981–1988, od 1994)
 • Marta Cugier – śpiew (od 1999)
 • Łukasz Kulczak – gitara (od 2020)
 • Paweł Kosicki – gitara basowa (od 2020)
 • Maksymilian Mińczykowski – perkusja (od 2022)

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Wokal[edytuj | edytuj kod]

Gitara[edytuj | edytuj kod]

Gitara basowa[edytuj | edytuj kod]

Perkusja[edytuj | edytuj kod]

 • Krzysztof Kuźniak – perkusja (1981)
 • Wacław Laskowski – perkusja (1982)
 • Piotr Chyliński – perkusja (1982)
 • Przemysław Pahl – perkusja (1982–1984, 1985)
 • Włodzimierz Kempf – perkusja (1984–1985)
 • Wojciech Anioła – perkusja (1986–1988)
 • Artur Malik – perkusja (1988–1991, 1994–2003)
 • Paweł Świca – perkusja (2003–2006)
 • Mirosław Kamiński – perkusja (2006–2020)
 • Bartek Krawczak – perkusja (2020-2022)

Instrumenty klawiszowe[edytuj | edytuj kod]

 • Zbigniew Foryś – gitara basowa, instrumenty klawiszowe, kompozytor (1982–1985)
 • Robert Kalicki – instrumenty klawiszowe, kompozytor (1988–1991, 1994–1997)
 • Maciej Szymański – instrumenty klawiszowe (1981)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła:[62][63][64]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Winylowe[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • 1984: „Afrika” (Koch International)
 • 1995: „Dziesięć i pół” (Koch International)
 • 2000: „Deja’Vu – to już było” (Pomaton EMI)
 • 2001: „Patrz! Patrz!” (2001, Pomaton EMI)
 • 2001: „Machina myśli” (2001, Pomaton EMI)
 • 2002: „Anka”
 • 2002: „Przeżyj to sam
 • 2004: „I Say Stop!” (Pomaton EMI)
 • 2007: „Why?”
 • 2009: „Road to Freedom”
 • 2009: „Stan gotowości 2009”
 • 2009: „Football Fans”
 • 2012: „Szara ulica”
 • 2012: „Musical”
 • 2016: „Taniec pingwina na szkle” swing
 • 2016: „Nasz ostatni taniec” swing
 • 2018: „Mury
 • 2020: „Świat się zatrzymał”[65]
 • 2021: „Modlitwa o wyspy szczęśliwe”[66]
 • 2022: „Krwawiące serce – dla Ukrainy”[67]

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Radiowe listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

Statystyki utworów[78][79]

Rok Tytuł Najwyższa pozycja LP3 Liczba tygodni Najwyższa pozycja LP1 Liczba tygodni Album
1982 „Droga pani z TV” 14 1 (Top 15) Śmierć dyskotece!
„O jeden dreszcz” 13 3 (Top 20)
„Dworzec pełen snów” 1 9 (Top 15)
„Wielki grzech” 2 7 (Top 15)
Przeżyj to sam 15 2 (Top 15)
„Śmierć dyskotece” 15 3 (Top 20) 12 3 (Top 15) Śmierć dyskotece!
„Taniec pingwina na szkle” 17 4 (Top 20) 8 5 (Top 15)
„Diamentowa kula” 5 9 (Top 20) 11 3 (Top 15)
1983 „Nasz ostatni taniec” 2 7 (Top 20) 1 7 (Top 15)
„Znowu radio” 8 6 (Top 20) Live
„Gwiazdy rock and rolla” 2 8 (Top 15) Śmierć dyskotece!
„Bye, Bye Jimi” 17 2 (Top 20) Live
„Miny na pokaz, czyny za grosz” 18 2 (Top 20) Wolne od cła
Szklana pogoda 3 6 (Top 20) 1 9 (Top 10)
Kto mi zapłaci za łzy 5 5 (Top 20) 5 4 (Top 10)
„Adriatyk, ocean gorący” 2 12 (Top 20) 1 6 (Top 10) Wolne od cła
„Kradzież nie popłaca” 6 3 (Top 10)
„Plaża fok” 3 8 (Top 10) Szara maść
1984 „Dwa słowa, dwa światy” 10 7 (Top 40) 2 5 (Top 10) Wolne od cła
„Aku-hara, kraj ze snu” 4 13 (Top 40) 1 8 (Top 10)
„Skąd ja to znam” 28 4 (Top 40)
„Stan gotowości” 1 13 (Top 40) Szara maść
„Szara maść” 10 7 (Top 40)
„Czeski film” 9 7 (Top 30)
1985 „Darwiniści” 29 1 (Top 30)
„Wąwóz Kolorado” 22 3 (Top 30)
„Mam dość” 1 13 (Top 30) 1 11 (Top 10) Anatomia
„Kryształowa” 1 9 (Top 30)
1986 „Anatomia, ja płynę, płynę” 14 5 (Top 30) 9 2 (Top 10)
„Gołębi puch” 2 15 (Top 30) 1 12 (Top 10)
„Ckliwy melodramat” 20 5 (Top 30)
1987 „Płonąca stodoła” 27 1 (Top 30)
„Ocalić serca” 28 1 (Top 30) 6 5 (Top 10) Kreacje
„Odejść bez pożegnań” 13 9 (Top 30) 5 4 (Top 10)
1988 „Mister of America” 7 11 (Top 30) 3 12 (Top 10)
1989 „Jej głos po tamtej stronie” 21 9 (Top 40) 8 1 (Top 10) Welcome Home
1990 „Welcome Home, Bóg w dom” 30 3 (Top 40) 7 2 (Top 10)
„Malowany krem” 7 3 (Top 10)
„Rzuć broń (i cześć bohaterom)” 21 2 (Top 30) 8 3 (Top 10)

Odniesienia w serialach telewizyjnych[edytuj | edytuj kod]

Powiedzieć ci jak masz na imię? – Dorota. Chodzisz do II klasy ogólniaka i wolisz bardziej Lady Pank od Lombardu.

Tulipan odc. 3 (1987) Tulipan do Doroty

Panie Ferdku! – Co? – Nie zamieniaj pan serca w twardy głaz, póki jeszcze serce masz[80].

Świat według Kiepskich odc. 295 Twardy głaz (2008) Marian Paździoch do Ferdynanda Kiepskiego (fragment refrenu „Przeżyj to sam”)

I ci powiem tylko tyle, że nie zamieniaj serca w twardy głaz, póki jeszcze serce masz[81].

Świat według Kiepskich odc. 355 Tryptyk Dolnośląski część III. Moje wielkie wrocławskie wesele (2011) Waldek Kiepski do ojca Ferdynanda (fragment refrenu „Przeżyj to sam”)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lombard – Kalendarium 1981. lombard.pl. [dostęp 2009-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 2. a b c d e f g h i j k l m Piotr Niewiarowski, Lombard – 10 lat zespołu, Jacek Gulczyński (ilust.), Poznań: Oficyna Wydawnicza „Akademos”, 1991, ISBN 83-85308-09-1, OCLC 749800430.
 3. a b Wiesław Weiss: Idole – Lombard. Warszawa: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1986. ISBN 83-203-2374-6.
 4. Jacek Skubikowski: Wspomnienia – Jacek Skubikowski. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-08)]. (pol.).
 5. a b Lombard – Kalendarium 1984. lombard.pl. [dostęp 2009-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 6. Mariusz Rabenda: Płyta ze Szczecina. miasta.gazeta.pl, 2007-12-09. [dostęp 2011-04-27]. (pol.). (arch.).
 7. a b Lombard – Kalendarium 1983. lombard.pl. [dostęp 2011-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-31)]. (pol.).
 8. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Przebojowa Kolekcja Dziennika. Gwiazdy Polskiej Muzyki lat 80. – Lombard. Warszawa: TMM Polska / Planeta Marketing, 2007, s. 10. ISBN 978-83-7558-024-2.
 9. a b Lombard – Kalendarium 1985. lombard.pl. [dostęp 2009-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 10. Lombard – Kalendarium 1987. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 11. a b c Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński, Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 278, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
 12. Lombard – Kalendarium 1988. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 13. Lombard – Kalendarium 1989. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 14. Jan Skaradziński: Dżem – Ballada o dziwnym zespole, s. 177. In Rock Music Press, Poznań 1998. ISBN 83-86365-02-1.
 15. Lombard – Kalendarium 1990. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 16. Ostatni koncert zespołu Lombard z Małgorzatą Ostrowską – 30.11.1992r.. John Richmond [dostęp 2019-01-04].
 17. Lombard – Kalendarium 1994. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 18. Lombard – Kalendarium 1995. lombard.pl. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 19. Lombard – Kalendarium 1996. lombard.pl. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 20. Lombard – Kalendarium 1997. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 21. Lombard – Kalendarium 1999. lombard.pl. [dostęp 2011-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 22. a b Sebastian Płatek: Muzyka jest w moim życiu najważniejsza... Rozmowa z Grzegorzem Stróżniakiem – liderem legendy polskiego rocka – grupy Lombard. NetFan.pl, 2005-02-10. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-04)]. (pol.).
 23. Lombard – Kalendarium 2000. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 24. Marcin Gajewski: L’ombard: Deja vu. terazrock.pl. [dostęp 2013-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-15)]. (pol.).
 25. Lombard – Kalendarium 2001. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 26. Lombard – Kalendarium 2002. lombard.pl. [dostęp 2011-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 27. Lombard – Kalendarium 2004. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 28. Wiosna Polaków – Artyści. wiosnapolakow.pl. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)]. (pol.).
 29. Lombard – Kalendarium 2005. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-27)]. (pol.).
 30. Było CUDOWNIE!!!. lombard.pl, 2006-12-06. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-28)]. (pol.).
 31. Lombard – Kalendarium 2006. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-27)]. (pol.).
 32. Bernadeta Gozdowska: „Lombard” i Caritas razem. Przewodnik Katolicki 24/2007. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-08)]. (pol.).
 33. a b Polskie Towarzystwo ADHD zaprasza na koncert grupy Lombard. ptadhd.pl. [dostęp 2013-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-07)]. (pol.).
 34. Dominik Jabs. Nagroda „Ubi Caritas” dla „Niedzieli”. „Niedziela”. 42, s. 40, 2007. Częstochowa: Kuria Metropolitarna w Częstochowie. ISSN 0208-872X. [dostęp 2013-05-03]. [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03]. (pol.). 
 35. Lombard – Nagrody i pamiątki. lombard.pl. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-31)]. (pol.).
 36. Sebastian Płatek: Lombard zagrał dla Wujka. NetFan.pl, 2007-12-17. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)]. (pol.).
 37. Lombard w hołdzie Solidarności. muzyka.onet.pl, 2008-12-18. [dostęp 2012-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-10)]. (pol.).
 38. Lombard, Solidarność i wolność. muzyka.interia.pl, 2008-12-15. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-28)]. (pol.).
 39. Sebastian Płatek: Lombard pod ziemią.... NetFan.pl, 2007-12-06. [dostęp 2009-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)]. (pol.).
 40. Andżelika Borys ukarana za. lombard.pl. [dostęp 2013-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-28)]. (pol.).
 41. Zaprosiła Lombard, dostała grzywnę. wiadomosci.dziennik.pl, 2008-06-09. [dostęp 2013-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-03)]. (pol.).
 42. awe, PAP: Andżelika Borys wezwana do sądu ws. koncertu „Lombardu”. wiadomosci.gazeta.pl, 2008-05-27. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-22)]. (pol.).
 43. Wenn, Tereska: Andżelika Borys skazana za koncert Lombardu. muzyka.onet.pl, 2008-06-09. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-28)]. (pol.).
 44. Jakub Knera: Kylie, Scorpions i pozostali zagrali z okazji 4 czerwca. trojmiasto.pl, 2009-06-05. [dostęp 2010-06-18]. (pol.).
 45. Koncert „Zaczęło się w Polsce”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-10)]. (pol.).
 46. Piłkarskie emocje z Lombardem. muzyka.interia.pl, 2010-09-11. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-11)]. (pol.).
 47. irag: Lombard na stadionie. lepszypoznan.pl, 2010-09-01. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-28)]. (pol.).
 48. Show Time – Lombard. muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2015-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-13)]. (pol.).
 49. Lombard. ShowTime. muzyka.interia.pl, 2012-02-02. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-28)]. (pol.).
 50. Top Łódź Festiwal: legendy polskiego rocka (ZDJĘCIA I RELACJA). muzyka.onet.pl, 2015-08-10. [dostęp 2015-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-27)]. (pol.).
 51. Darek Matyjaszczyk: op Łódź Festiwal 2015 (ZDJĘCIA). lodz.naszemiasto.pl, 2015-08-19. [dostęp 2015-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-28)]. (pol.).
 52. Sławomir Macias: Top Łódź Festiwal. Powrócił duch legendarnego „Rockowiska”. radiolodz.pl, 2015-08-10. [dostęp 2015-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-27)]. (pol.).
 53. a b Jerzy Szlachta: Przedpremierowy koncert „Lombard swing” w Kino Polska Muzyka. radio.rzeszow.pl, 2015-12-24. [dostęp 2015-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-25)]. (pol.).
 54. To już dzisiaj! Koncert TVP w Kielcach – kogo usłyszymy? [data dostępu: 2017-08-19].
 55. Gwiazdy zagrały na Koncercie Polskiej Piosenki w Kielcach. Zbierano pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicach. wpolityce.pl, 2017-08-20. [dostęp 2017-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-20)]. (pol.).
 56. Gwiazdy Letniego Nieba. kielce.tvp.pl, 2017-08-19. [dostęp 2017-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-03)]. (pol.).
 57. a b c d Biografia. lombard.pl. [dostęp 2022-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-20)].
 58. a b Lombard / NaVi / Mistrzowie Rocka. nck.pl, 2020-07-31. [dostęp 2022-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-10)]. (pol.).
 59. Piotr Guzik: Opole 2021 - program koncertów na festiwalu. Kto wystąpi w amfiteatrze i czy są jeszcze bilety na festiwal?. nto.pl, 2021-08-13. [dostęp 2022-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-05)].
 60. Lombard – Skład zespołu. lombard.pl. [dostęp 2018-12-29]. (pol.).
 61. Zespół – Dawni muzycy. lombard.pl. [dostęp 2018-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-29)]. (pol.).
 62. Dyskografia.
 63. Lombard w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 64. Lombard w bazie Discogs.com (ang.)
 65. a b LOMBARD Świat się zatrzymał. youtube.com, 2020-07-30. [dostęp 2022-06-09].
 66. Lombard świętuje 40 urodziny nową piosenką i niezwykłym projektem LOMBARD 40/40. Polska Agencja Prasowa SA, 2021-05-17. [dostęp 2021-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-09)]. (pol.).
 67. a b Zespół Lombard z piosenką dla Ukrainy. Posłuchaj utworu "Krwawiące serce". muzyka.interia.pl, 2022-06-08. [dostęp 2022-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-09)]. (pol.).
 68. LOMBARD – Neonowa krowa
 69. Lombard – Wideo Deja vu
 70. Lombard – Wideo Patrz Patrz
 71. Lombard – Wideo Machina myśli
 72. Lombard – Wideo Przeżyj to sam
 73. Lombard – Wideo I Say Stop
 74. Lombard – Wideo Why?
 75. Lombard – Wideo Road To Freedom
 76. Lombard – Wideo Stan Gotowości
 77. Lombard – Wideo Football Fans
 78. Statystyki utworów Lombardu. lp3.pl. [dostęp 2011-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]. (pol.).
 79. Lista Przebojów Programu Trzeciego • Zobacz wątek – Radiowa Lista Przebojów Programu I.
 80. Sezon 8. Świat według Kiepskich – Odcinek 295. ipla.tv. [dostęp 2013-01-31].
 81. Sezon 13. Świat według Kiepskich – Odcinek 355. ipla.tv. [dostęp 2013-01-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]