London Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy mostu w Londynie. Zobacz też: London Bridge (singel).
London Bridge obecnie (widok z południa)

London Bridge, Most Londyński (51°30′29″N 0°05′16″W/51,508056 -0,087778) – most w Londynie, na Tamizie, łączący dzielnice Southwark i City of London (często mylony z mostem Tower Bridge), oraz jego replika w Lake Havasu City, w Arizonie, łącząca wyspę na rzece Kolorado z centrum miasta.

W średniowieczu był murowaną budowlą, na której znajdowały się sklepy, a nawet niewielkie budynki. Wymagał on jednak ciągłych napraw, co dało początek piosence dla dzieci London Bridge is falling down („Most Londyński wali się”). Do czasu powstania Mostu Westminsterskiego w 1750 roku był on jedynym mostem nad Tamizą. Został rozebrany w 1832 roku, po oddaniu do eksploatacji (w roku 1831) w jego bezpośrednim sąsiedztwie tzw. mostu Renniego.

Przeprawa zaprojektowana przez Johna Renniego przestała po latach odpowiadać wymaganiom stawianym przez rozwijający się Londyn i przestarzały most sprzedano w roku 1968 amerykańskiemu przedsiębiorcy, Robertowi McCullochowi, który wykorzystał granitowe bloki z oryginalnej konstrukcji (po jej pieczołowitym demontażu) do postawienia jego repliki w Lake Havasu City, jako atrakcji turystycznej oraz aby przyciągnąć nabywców nieruchomości. Budowla została oddana do użytku w 1971 roku (pod niezmienioną nazwą „London Bridge”).

Obecnie istniejący w Londynie Most Londyński otwarto dla ruchu w 1973 roku.