Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo towarzystwa
Budynek główny Zoological Society of London
Wejście do głównego budynku Zoological Society of London (ZSL)

Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ang. Zoological Society of London, ZSL) – towarzystwo naukowe założone w Londynie w kwietniu 1826 przez grupę arystokratów, przyrodników i duchownych anglikańskich, byli wśród nich: Thomas Stamford Raffles, Henry Petty-Fitzmaurice, markiz Lansdowne, hrabia Auckland, Humphry Davy, Robert Peel, baronet, Nicholas Aylward Vigors i wielebny William Kirby[1]. Stamford Raffles był pierwszym prezesem i prezydentem towarzystwa; zmarł wkrótce po jego założeniu w lipcu 1826. Jego następcą został markiz Lansdowne, który nadzorował budowę pierwszych domów zwierząt, na działce w Regent’s Park, która została uzyskana od Korony Brytyjskiej na posiedzeniu inauguracyjnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zoological Society of London zostało założone przez wielu wybitnych naukowców, którzy czuli potrzebę utworzenia organizacji. Royal Society, „szanowany rodzic wszystkich naszych towarzystw naukowych”, zostało ufundowane, by kłaść nacisk na nauki fizyczne, co doprowadziło do ustanowienia Linnean Society of London w roku 1788, przez dr (od 1814 roku) Jamesa Edwarda Smitha, młodego przyrodnika z Norwich. Jej cel został określony jako „kultywacja nauki historii naturalnej we wszystkich swoich oddziałach, a szczególnie historii naturalnej Wielkiej Brytanii i Irlandii”[1].

Celem Towarzystwa było stworzenie kolekcji zwierząt do badania w wolnym czasie, swojego rodzaju muzeum połączonego z biblioteką. W kwietniu 1828 otwarto dla użytkowników ogród zoologiczny. W 1831 roku król Wilhelm IV zaprezentował Towarzystwu Zoologicznemu królewską menażerię, a w 1847 roku zostało dopuszczone do publicznego finansowania, a londyńczycy szybko ochrzcili ogród zoologiczny jako „zoo”. London Zoo szybko stało się najbardziej obszerną kolekcją zwierząt na świecie.

Na początku XX wieku, koniecznym stało się utrzymanie i badanie dużych zwierząt w warunkach bardziej przypominających środowisko naturalne. Peter Mitchell Chalmers (sekretarz Towarzystwa w latach 1903–1935) stworzył wizję nowego parku położonego nie więcej niż 110 km od Londynu, a zatem dostępnego dla społeczeństwa, a zarazem o wielkości co najmniej 200 akrów (0,81 km²).

W 1926 roku, wykorzystując rolnicze obniżenie, znaleziono idealne miejsce: Hall Farm, niedaleko osady Whipsnade village o powierzchni niemal 600 ha na Chiltern Hills. Towarzystwo zakupiło gospodarstwo w grudniu 1926 za 13.480£. W 1928 roku do nowego Whipsnade Park przybyły pierwsze zwierzęta – dwa bażanty diamentowe, bażant złocisty i pięć osobników kura bankiwa. Wkrótce po tym przybyły kolejne zwierzęta, w tym między innymi: mundżaki, lamy, wombaty, czy skunksy. W 1931 Whipsnade Park został otwarty dla zwiedzających jako pierwszy na świecie otwarty park zoologiczny.

W latach 1960–1961, Lord Zuckerman, sekretarz Towarzystwa, zebrał fundusze od dwóch fundacji medycznych i założył kompleks laboratoriów – Institute of Zoology (Instytut Zoologii), gdzie naukowcy będą zatrudnieni przez Towarzystwo prowadzą badania naukowe.

Obecnie Zoological Society of London jest międzynarodową organizacją współpracy naukowej, edukacyjnej i przyrodniczej. Jego kluczowym zadaniem jest ochrona zwierząt i ich siedlisk. Towarzystwo patronuje angielskim ogrodom zoologicznym: ZSL London Zoo oraz ZSL Whipsnade Zoo, a także planowanemu akwarium o nazwie „Biota!”. Prowadzi również badania naukowe w Instytucie Zoologii i jest aktywnie zaangażowane w działania na rzecz ochrony przyrody w wielu krajach na całym świecie. Towarzystwo wydawało Zoological Record (ZR) od 1864 do 1980, kiedy to ZR został przeniesiony do serwisu BIOSIS. Towarzystwo publikuje także Journal of Zoology od 1830 roku. Patronem Towarzystwa jest Jej Wysokość Królowa Elżbieta II.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo publikowało Proceedings of the Zoological Society of London (pol.: Sprawozdania Zoological Society of London) od około 1833 r. Obecnie czasopismo ukazuje się pod tytułem Journal of Zoology.

Członkowie honorowi[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo przyznaje także tytuł członka honorowego[2]:

Rada[edytuj | edytuj kod]

Rada jest organem zarządzającym Zoological Society of London. Składa się z 15 członków Rady, pod kierownictwem prezydenta, a prowadzona jest przez sekretarza i skarbnika. Członkowie Rady są powiernikami Towarzystwa i służą do pięciu lat[3].

Prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Posada prezydenta ma charakter wolontariatu, a jego rolą jest przewodzenie Radzie Towarzystwa[4]:

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista prezentuje osoby piastujące stanowisko Sekretarza Towarzystwa[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Henry Scherren: The Zoological Society of London. Londyn: Cassell & Co., 1905. (ang.).
  2. Członowie honorowi The Zoological Society of London. [dostęp 2009-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. Członkowie obecnej Rady Zoological Society of London.
  4. New president for ZSL promises public a gateway into conservation. zsl.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-14)]. (pol.: Nowy prezydent Zoological Society of London przyrzeka publicznie dążyć do ochrony przyrody) – relacja prasowa z wyboru nowego prezydenta w 2004 r.
  5. The Zoological Society of London. Charter and Byelaws. 1995.