Long Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wyspy w USA. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Long Island
Long Island (NASA Landsat)
Long Island (NASA Landsat)
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Akwen Ocean Atlantycki
Powierzchnia 3567 km²
Populacja (2007)
 • liczba ludności
 • gęstość

ok. 7 400 000
2075 os./km²
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Long Island
Long Island
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Long Island
Long Island
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Long Island
Long Island
Ziemia 40°48′N 73°18′W/40,800000 -73,300000
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Long Islandwyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, częściowo w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).

Charakterystyka[edytuj]

Jej powierzchnia wynosi 3567 km² i zamieszkuje ją obecnie ok. 7,4 mln osób. Long Island ma podłużny kształt – jej długość wynosi ok. 190 km, a szerokość nie przekracza 32 km.

W języku potocznym nazwą Long Island określa się tylko hrabstwa Nassau i Suffolk. Dawniej wyspa ta nazywała się Paumonauk, co w jednym z lokalnych języków indiańskich mogło m.in. oznaczać „rybokształtna wyspa”. Po Indianach pozostało wiele nazw geograficznych oraz dwa stanowe rezerwaty zamieszkałe przez Indian – Poospatuck oraz Shinnecock, położone w hrabstwie Suffolk.

Long Island znana jest z długich, mierzejowych plaż (szczególnie na południowym wybrzeżu), stanowiących tradycyjne miejsce wypoczynku letniego dla nowojorczyków. Najbardziej znaną jest Jones Beach. Dawne miasteczka i miejscowości rybackie przekształciły się w lokalne kurorty.

Na Long Island jest położone słynne Hamptons tj. grupa ekskluzywnych miejscowości nad oceanem (rejony Southampton i East Hampton). Swoje letnie rezydencje mają tam bogaci nowojorczycy m.in. projektant Tommy Hilfiger.

Zobacz też[edytuj]