Longford (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Longford
Longphort
(Ui Fhearghail)
hrabstwo
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Siedziba

Longford

Powierzchnia

1091 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


39 000[1]

• gęstość

35,75 os./km²

Tablice rejestracyjne

LD

Położenie na mapie Irlandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Longford (irl. Contae an Longfoirt) – hrabstwo leżące na północnym zachodzie irlandzkiej prowincji Leinster.

Istnieje tysiącletni związek Longford z klanem Farrel. O’Fearghailowie byli gaelickimi władcami Annaly (w przybliżeniu środkowej Irlandii, łącznie z dzisiejszym hrabstwem Longford) i wywodzą swoje korzenie od bitwy o Clontarf. Główną bazą klanu było miasto Longford. Straciwszy kontrolę nad tym terytorium 400 lat temu, klan mieszkał i wojował za granicą. Jednak większość jego członków powróciła i osiedliła się znowu w Longford. Dzisiaj nazwisko Farrell jest jednym z najliczniejszych w hrabstwie, a miasto Longford pozostaje centrum handlu i administracji.

Ruiny klasztorów w miastach Ardagh, Abbeylara, Abbeyderg i Wyspie Inchcleraun na rzece Shannon przypominają o długiej historii chrześcijaństwa w tym hrabstwie.

Większość Longford leży w dorzeczu rzeki Shannon, która stanowi zachodnią granicę. Liczne jeziora, mokradła, pastwiska i bagna charakteryzują Longford generalnie jako położone nisko: najwyższym punktem jest Carn Clonhugh – 279 m. Rozwinięta jest tam hodowla bydła i owiec oraz uprawa owsa i ziemniaków.

Większe miasta hrabstwa:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).