Przejdź do zawartości

Lora oliwkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lora oliwkowa
Chalcopsitta duivenbodei[1]
Dubois, 1884
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

papugowe

Rodzina

papugi wschodnie

Podrodzina

damy

Plemię

Loriini

Rodzaj

Chalcopsitta

Gatunek

lora oliwkowa

Synonimy
 • Chalcopsittacus Duivenbodei Dubois, 1884[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Lora oliwkowa[4] (Chalcopsitta duivenbodei) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Zasiedla północną część Nowej Gwinei. Nie jest zagrożona wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Blisko spokrewniona z lorą czarną (C. atra). Tradycyjnie wyróżnia się dwa podgatunki[2][5][1]:

 • C. d. duivenbodei Dubois, 1884 – północno-zachodnia Nowa Gwinea na wschód do zachodniej Papui-Nowej Gwinei
 • C. d. syringanuchalis Neumann, 1915 – północno-wschodnia Nowa Gwinea

Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) uznaje ten gatunek za monotypowy, traktując syringanuchalis jako synonim duivenbodei[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Wygląd
Nie występuje dymorfizm płciowy. Czarny dziób i szare nogi. Czoło oraz gardło żółte. Z wierzchu i na skrzydłach oliwkowo-brązowa, na głowie nieco zielonkawa. Czarne lotki, szaro-oliwkowo-brązowy ogon. Spód ciała ciemnooliwkowo-brązowy. Młode nie tak kontrastowe i ogólnie jaśniejsze. Mają białą obrączkę oczną – u dorosłych jest ona czarna.
Wymiary
 • długość ciała: 31 cm[5]
  • skrzydło: 17,1–18 cm
  • ogon: 11,7–13,8 cm
  • dziób: 2–2,3 cm
  • skok: 2,2–2,5 cm
 • masa ciała: 200–230 g[5]

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Biotop
Wilgotne lasy tropikalne, zadrzewienia wtórne, brzegi lasów oraz różnorakie tereny otwarte. Przebywa także w rejonach ścinki drzew.
Zachowanie
Spotykana w małych grupach albo parami, zwykle po 6 lub 8 osobników. Często przebywa w koronach drzew, szukając tam pożywienia. Ma swoje „ulubione” drzewa, na których nocuje. Przyłącza się do innych ptaków i razem z nimi pożywia się nektarem.
Lęgi
Bardzo mało wiadomo o jej zwyczajach lęgowych. Większość obserwacji przeprowadzano na okazach w niewoli. W czasie toków samiec huśta się rytmicznie, pokazując żółte pokrywy skrzydłowe. Natomiast w naturze, w kwietniu obserwowano 6 lor oliwkowych zainteresowanych dziuplą i przeganiających z niej dwa nietoperze.

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

W ogrodach zoologicznych
Po raz pierwszy pojawiła się w Europie w 1929 roku w Anglii. Poza tym – aż do roku 1973, kiedy znów pojawiały się w hodowlach – w ogóle nie była trzymana i hodowana w Europie. Obecnie bardzo rzadka w ogrodach zoologicznych. W Weltvogelpark Walsrode w wolierze dla lor regularnie się rozmnażają. W latach 1976–1983 wykluło się 19 młodych, z czego 17 przeżyło.
W hodowli
Ma podobne wymagania jak lora czarna. Bardzo żywa i hałaśliwa, lubi się kąpać. Zanim się zaaklimatyzuje, jest nieufna i płochliwa. W Europie zazwyczaj przystępuje do lęgów. Składa 2 jaja inkubowane przez 25 dni. Przez większość roku śpi w skrzynce lęgowej. Jest agresywna wobec innych ptaków i najlepiej trzymać tylko lory oliwkowe.

Status, ochrona[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje lorę oliwkową za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku[3]. Została wpisana do Załącznika II konwencji waszyngtońskiej[7]. W 1992 roku liczebność populacji szacowano na ponad 50 tysięcy osobników. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy z powodu utraty siedlisk[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Chalcopsitta duivenbodei, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b Brown Lory (Chalcopsitta duivenbodei). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2020-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)]. (ang.).
 3. a b c Chalcopsitta duivenbodei, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 4. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Loriini Selby, 1836 (wersja: 2020-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-10-04].
 5. a b c Brown Lory (Chalcopsitta duivenbodei). [w:] Parrot Encyclopedia [on-line]. World Parrot Trust. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).
 6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Parrots, cockatoos. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-10-04]. (ang.).
 7. Chalcopsitta duivenbodei. [w:] Species+ [on-line]. UNEP-WCMC, CITES Secretariat. [dostęp 2020-10-04]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Tomasz Doroń. Lory z rodzaju Chalcopsitta. „Nowa Exota”. s. 3–4. ISSN 1214-8962. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]