Edward Gascoyne-Cecil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lord Edward Gascoyne-Cecil)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lord Edward Gascoyne-Cecil

Edward Herbert Gascoyne-Cecil (ur. 12 lipca 1867 - zm. 13 grudnia 1918) – brytyjski arystokrata i wojskowy, młodszy syn premiera Wielkiej Brytanii Roberta Gascoyne-Cecila, 3. markiza Salisbury i Georginy Alderson, córki sir Edwarda Aldersona.

W 1887 roku został podporucznikiem Grenadier Guards. Cztery lata później został awansowany do stopnia porucznika i przydzielony do sztabu marszałka polnego Garneta Wolseley'a. W 1896 został adiutantem lorda Kitchenera i towarzyszył mu podczas kampanii w Sudanie w latach 1897-1898 i II wojny burskiej. Został odznaczony Medalem za Wybitną Służbę i Krzyżem Komandorskim Orderu św. Michała i św. Jerzego.

Po odejściu z wojska pracował w cywilnej administracji Egiptu. Napisał książkę The Leisure of an Egyptian Official, która została opublikowana w 1921 roku, po śmierci autora. Opisane zostały tam działania brytyjskich urzędników i ich wpływy na egipskie władze.

18 czerwca 1894 roku poślubił Violet Georginę Maxse (1872 - 10 października 1958), córkę admirała Fredericka Augustusa Maxse'a i Cecilii Steel. Edward i Violet mieli razem syna i córkę: