Lord John i sukub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lord John i sukub (oryg. ang. Lord John and the Succubus), nowela fantastyczna amerykańskiej pisarki Diany Gabaldon rozgrywająca się w alternatywnej wersji historii, w czasie Wojny siedmioletniej. Bohaterem, podobnie jak w kilku innych utworach autorki, jest brytyjski arystokrata, oficer i homoseksualista John Grey. Nowela została opublikowana w antologii Legendy II.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Major Grey, brytyjski oficer łącznikowy przy wojskach hanowerskich, stacjonuje w posiadłości miejscowej arystokratki w małym miasteczku w Prusach. Codzienny znój urozmaica mu sprawa sukuba, który jakoby pojawił się w okolicy i nawiedza młodych mężczyzn. Są nawet dwie ofiary śmiertelne. John, nie wierząc w przesądy, próbuje rozwiązać sprawę przy pomocy logicznego myślenia. Początkowo o zaaranżowanie całej afery podejrzewa księżną, która mogła paść ofiarą szantażu z powodu cudzołóstwa. Ostatecznie okazuje się, że to Austriacy i Francuzi przy pomocy markietanek demoralizowali wojska brytyjsko-hanowerskie. Kobiety podawały żołnierzom opium i rozpuszczały plotki o sukubie. Efektem było zmęczenie i defetyzm wśród Brytyjczyków i Niemców, dające nadzieją na łatwe przełamanie lokalnego frontu. Na szczęście Grey w porę wykrywa intrygę i zawiadamia swoje dowództwo.

Nowela, oprócz elementów sensacyjnych, niesie ze sobą ciekawe obserwacje obyczajowe i psychologiczne ze świata osiemnastowiecznych ludzi - zarówno prostych żołnierzy, mieszczaństwa, jak i arystokracji.