Lorenz Hackenholt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lorenz Hackenholt
ilustracja
SS-Hauptscharführer SS-Hauptscharführer
Data urodzenia 25 czerwca 1914
Data śmierci uznany za zmarłego 31 grudnia 1945
Przebieg służby
Lata służby 1934 - 1945
Jednostki Schutzstaffel

Lorenz Hackenholt (ur. 25 czerwca 1914 w Gelsenkirchen, uznany za zmarłego 31 grudnia 1945) - zbrodniarz hitlerowski, jeden z funkcjonariuszy SS, którzy pełnili służbę w obozach zagłady w ramach Operacji Reinhardt oraz SS-Hauptscharführer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Członek NSDAP i SS od 1934, służył podczas Akcji T4 w zamkach Sonnenstein (był tam kierowcą) i Grafeneck. Jako jeden z ulubieńców Christiana Wirtha, brał udział w budowaniu komór gazowych we wszystkich obozach zagłady powstałych na użytek Einsatz Reinhard (akcji zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie), czyli w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Następnie obsługiwał komorę gazową w Bełżcu, którą nazwano od jego nazwiska "Fundacją Hackenholta" ("Stiftung Hackenholt"), nad którą wisiała Gwiazda Dawida. Był jednym z największych oprawców obozu w Bełżcu, bezpośrednio odpowiedzialnym za setki tysięcy ofiar obozu. Wraz z Wirthem i Josefem Oberhauserem w brutalny sposób utrzymywał dyscyplinę wśród ukraińskich członków załogi obozu.

Po likwidacji obozu zagłady w Bełżcu pełnił jeszcze służbę we Włoszech. Jest niemal pewne, że Hackenholt przeżył wojnę, ukrywając się w okolicach granicy niemiecko-austriackiej (Tregenza). Mimo to sąd niemiecki, na wniosek jego żony, uznał Hackenholta za zmarłego. O jego prawdziwym losie nic jednak nie wiadomo.