Angwantibo kalabarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lori kalabarski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Angwantibo kalabarski
Arctocebus calabarensis[1]
(J.A. Smith, 1860)
Angwantibo kalabarski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd lemurowe
Rodzina lorisowate
Rodzaj angwantibo
Gatunek angwantibo kalabarski
Synonimy
  • Perodicticus calabarensis J.A. Smith, 1860
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Angwantibo kalabarski[3], lori kalabarski (Arctocebus calabarensis) – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lorisowatych (Lorisidae) występujący w zachodniej Afryce zwrotnikowej.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 22,9–30,5 cm, masa ciała 266–465 g. Sierść pomarańczowa, żółta lub brązowa, brzuch biały lub płowy. Na nosie biały pas. Ogon krótki - o długości do 10 cm.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne w nocy. Są samotnikami, chociaż samiec utrzymuje kontakty z 2–3 samicami żyjącymi na jego terenie. Żywią się głównie owadami – gąsienicami, świerszczami, żukami, ćmami i mrówkami. Czasami uzupełniają swoją dietę owocami i żywicą.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Okres godowy trwa od połowy pory suchej do początku pory deszczowej. Samce parzą się z samicami mieszkającymi na ich terytorium. Zwierzęta kopulują zwieszając się z gałęzi głowami w dół. Po trwającej 131–136 dni ciąży samica rodzi jedno młode, które następnie karmi mlekiem przez ok. 3,5 miesiąca. Przez pierwsze miesiące życia młode podróżują trzymając się brzucha matki, potem przenoszą się na grzbiet. Po sześciu miesiącach stają się samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 1,5 roku. Na wolności zwierzęta żyją zwykle do 15 lat, w niewoli mogą dożyć 20 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arctocebus calabarensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. J.F. Oates, S. Bearder 2008, Arctocebus calabarensis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-2 [dostęp 2016-11-17] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 33. ISBN 978-83-88147-15-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Arctocebus calabarensis (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 14 kwietnia 2010].