Lostbone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lostbone
Ilustracja
Bartosz „Barton” Szarek, podczas festiwalu Ursynalia 2013
Rok założenia

2005

Pochodzenie

 Polska (Warszawa)

Gatunek

heavy metal
death metal
hardcore
thrash metal

Wydawnictwo

Metal Mundus, Altart Music, Spook Records, Defend Music, IODA, Fonografika

Powiązania

Chain Reaction, Hellectricity, Hedfirst

Strona internetowa

Lostbone – polska grupa metalowa, powstała w 2005 roku.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
 • Bartosz „Barton” Szarek - wokal (2008 - 2015)
Przemysław Łucyan, podczas festiwalu Ursynalia 2013
Michał Kowalczyk, podczas festiwalu Ursynalia 2013
Jan Englisz, podczas festiwalu Ursynalia 2013

Historia[edytuj | edytuj kod]

Time To Rise (2005-2007)[edytuj | edytuj kod]

Zespół Lostbone został założony przez Przemka Łucyana w październiku 2005 roku. W styczniu 2006 do składu dołączył pierwszy stały perkusja – Krzysiek Bałauszko. W tym dwuosobowym składzie powstało dziesięć utworów, które znalazły się na pierwszej płycie zespołu. Przez kilka miesięcy w grupie był drugi gitarzysta – Biały, jednak po jego odejściu Lostbone pozostał z jedną gitarą na stałe. We wrześniu 2006 w składzie pojawił się pierwszy stały wokalista – Piotrek Surmacz, natomiast w styczniu 2007 dołączył basista Adrian Manowski i w tym składzie zespół nagrał pierwszą EP – „Time To Rise”. Materiał zarejestrowany został w warszawskim Progresja Studio z realizatorem Pawłem „Janosem” Grabowskim w zaledwie dwa dni, włączając w to miks i mastering (10-11.02.2007). Było to nie tylko pierwsze nagranie Lostbone, ale też dziewiczy materiał studia Progresja. Oprawę graficzną do EP stworzył Jakub Sokólski. 23 marca 2007 grupa zagrała pierwszy koncert w CPK w Warszawie.

Lostbone (2007-2008)[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2007 stanowisko basisty zajął Maciek Krzemiński, wcześniej udzielający siew warszawskim składzie Harmider. Miesiąc później Lostbone zarejestrował, ponownie w Progresja Studio, pierwszy album, na który złożyło się dziesięć utworów. 10 października 2007 Lostbone wystąpił na warszawskim ParkFest obok Hedfirst i Carnal, gdzie poznaje osobiście przyszłego perkusistę – Janka Englisza, który miesiąc później zastępuje Krzyśka Bałauszko. W listopadzie dwa utwory z EP „Time To Rise” ukazały się na płycie kompilacyjnej „DIY: Hardcore Attack 2007”. 20 stycznia 2008 w warszawskim klubie Depozyt 44 odbyła się premiera pierwszej płyty, zatytułowanej po prostu „Lostbone”. Tego dnia grupa dzieliła scenę z Totem oraz Chain Reaction. Dystrybucję płyty na terenie Polski przejęło Spook Records. Album zdobył sporo pozytywnych recenzji, numery zaczęły gościć późną porą w kilku rozgłośniach radiowych, a zespół grał wiele koncertów[1][2][3][4][5]. W kwietniu 2008 utwór „Sick Of It” ukazał się na kompilacji „Moshing Attitude part 1” wydanej przez francuską wytwórnię United Winds. W czerwcu 2008 zespół opuścił Maciek Krzemiński.

Split It Out (2008-2009)[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2008 do Lostbone dołączył basista Michał Kowalczyk, a miesiąc później zespół pożegnał wokalista Piotrek, którego zastąpił wokalista - Bartosz „Barton” Szarek. Tak ukształtował się obecny skład. We wrześniu 2008 grupa nagrała w Progresja Studio trzy utwory, które miesiąc później ukazały się na split EP z zespołem Terrordome – „Split It Out”. Za oprawę graficzną splitu odpowiedzialny był Kacper „Sober” Rachtan. 12 października Lostbone zagrał pierwszy koncert w nowym składzie, w warszawskim klubie Punkt. W grudniu album „Lostbone” miał swoją światową premierę w formatach elektronicznych poprzez amerykańskiego wydawcę Defend Music. W tym samym czasie w Polsce ukazała się kompilacja „Blood Hardcore”, na której znalazły się dwa utwory z „Split It Out”. Koniec roku 2008 i pierwsza połowa 2009 upłynęły pod znakiem koncertów m.in. u boku L’ Esprit du Clan, Beatallica, Frontside, Proletaryat, czy Corruption. Czerwiec 2009 przyniósł premierę pierwszego klipu grupy – „Vultures”.

Severance (2009-2011)[edytuj | edytuj kod]

W lecie 2009 Lostbone z Janosem zarejestrował w Progresja Studio dwanaście utworów na drugi album. Miksem i masteringiem zajął się tym razem Szymon Czech w olsztyńskich X Studio i Elephant Studio. Oprawę graficzną płyty po raz kolejny stworzył Kacper Rachtan. Album z wisielczą pętlą na okładce miał swoją premierę 13 lutego 2010 pod szyldem AltArt Music, a dzień później Lostbone zagrał premierowy koncert w warszawskim klubie Neo, u boku So I Scream. W marcu grupa ruszyła w swoją pierwszą, pełnowymiarową trasę koncertową, u boku Corruption i Carnal pod szyldem „Bourbon River Re-Creation Tour 2010”. Album zebrał bardzo pozytywne opinie zarówno w prasie, jak i wśród słuchaczy[6][7][8], a zespół przez resztę roku kontynuował koncerty, w tym drugą część trasy z Corruption. W czerwcu „Severance” ukazało się na całym świecie w formatach elektronicznych, poprzez Quickstar Production. Rok 2011 Lostbone rozpoczęło supportując Kat & Roman Kostrzewski w warszawskim klubie Stodoła. W kwietniu premierę miał pierwszy klip promujący „Severance” – zrealizowany do utworu tytułowego. Kolejne miesiące to kilkadziesiąt koncertów m.in. podczas trasy z Frontside, zajmując drugie miejsce w polskim finale Wacken Metal Battle 2011 oraz w czerwcu grając jako jedyny suport Cavalera Conspiracy, ponownie w Stodole, czy grając jako jeden z głównych zespołów na Festiwalu Metalowa Twierdza 2011. W lipcu 2011 Lostbone weszło do Sound Division Studio w Warszawie, aby nagrać materiał na trzeci album. Za realizację odpowiedzialni byli Arek „Malta” Malczewski, oraz Filip „Heinrich” Hałucha. Końcówka roku to kolejne koncerty jako headliner, oraz u boku Frontside i Hunter.

Ominous (2012–2013)[edytuj | edytuj kod]

Album „Ominous” ukazał się 13 stycznia 2012 roku, co zespół przypieczętował, tym razem, trzema premierowymi koncertami we Wrocławiu, Bielsku-Białej i Warszawie u boku m.in. Jelonka, Horrorscope i Ametrii. 8 stycznia premierę miał pierwszy klip do płyty – „An Eye For An Eye”. Album spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, zebrał wiele bardzo dobrych recenzji[9][10][11][12], a nowe numery w licznej reprezentacji szybko weszły w zestaw koncertowy. W marcu ruszył w trwającą miesiąc ogólnopolską „Metalową Trasę Roku 2012”, podczas której Lostbone towarzyszyły Made Of Hate i Hedfirst. W okresie letnim zespół zagrał jako headliner ŻubrFest 2012, na Festiwalu Mocnych Brzmień u boku m.in. Decapitated oraz jako support Six Feet Under podczas ich warszawskiego koncertu. 1 września odbyła się premiera drugiego teledysku do nowej płyty – animowanego „Temptations”. Druga połowa roku to mini trasa z Made Of Hate „Ominogen Live 2012”, oraz koncerty u boku Frontside, My Riot i Flapjack. Rok zakończył się występem na festiwalu Warszawa Brzmi Ciężko u boku m.in. Hate i Hellectricity. Styczeń 2013 przyniósł premierę trzeciego klipu do „Ominous”, zrealizowanego do utworu „Choose Or Be Chosen”. W lutym Lostbone zagrał u boku Decapitated, None i Chainsaw na Black Star Fest IV – festiwalu poświęconemu pamięci Aleksandra „Olassa” Mendyka. W lutym zespół podpisał umowę z firmą Fonografika, w ramach, której płyta „Ominous” ukazała się na całym świecie w formatach elektronicznych. W marcu i kwietniu 2013 Lostbone zagrał kolejną ogólnopolską, liczącą piętnaście koncertów, trasę u boku Made Of Hate oraz wielu zaproszonych zespołów, jak Hedfirst, Huge CCM, TMS, Empatic, czy Traces To Nowhere. W kwietniu zespół udostępnił album „Ominous” do odsłuchania w całości na portalu Youtube. 31 maja Lostbone wystąpił na Festiwalu Ursynalia 2013, u boku m.in. Motörhead, Bullet For My Valentive, Soilwork, Parkway Drive, czy HIM. W czerwcu zespół zagrał jako support Coal Chamber, 5 sierpnia jako support Gojira w Stodole, a także na Metal Day w Nysie, po czym zagrał serię jesiennych koncertów, m.in. u boku Acid Drinkers, Hunter i Frontside. Grupa ogłosiła, że przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty, której rejestracja planowana jest na początek 2014.

Not Your Kind (2014-)[edytuj | edytuj kod]

Sesja nagraniowa czwartego albumu rozpoczęła się 2 stycznia 2014 w ZED Studio. Gitarzysta zespołu w wywiadzie dodał, że „kilka dodatków zarejestrowaliśmy w HZ Studio oraz HUGE Studio”[13], ponadto teksty do dwóch utworów napisał Barton. Za okładkę odpowiada Łukasz „Pachu” Pach znany jako wokalista zespołów Vedonist i Huge CCM oraz za oprawy graficzne albumów i koszulek takich zespołów jak Acid Drinkers, czy Behemoth. Po sesji nagraniowej zespół zagrał kilka koncertów w całej Polsce, między innymi z zespołami The Analogs, Drown My Day, Infliction, Deyacoda, Neshorn, jak również 15 marca na Świebodzice Rockfest pośród takich zespołów jak TSA, Luxtorpeda i Dżem. Na początku kwietnia Lostbone odbył krótką trasę po Łotwie. 10 lipca zespół przedstawił okładkę zespołu i ogłosił premierę albumu na 6 września. W sierpniu ukazało się lyric video do utworu „Through Hell We Rise”. Album został wydany przez Fonografikę. Na płycie znów pojawili się goście - tym razem byli to Mike „Kosa” Kostrzyński z zespołu Made of Hate, Dariusz „Daron” Kupis z zespołu Frontside, którzy nagrali solówki, a także wspomniany wcześniej Łukasz „Pachu” Pach, Tomasz „Titus” Pukacki z Acid Drinkers oraz Tomasz „Lipa” Lipnicki znany z Illusion oraz Lipali jako wokaliści. Na płycie pojawił się pierwszy polskojęzyczny utwór zespołu - „Monolit”. 29 sierpnia w Warszawie odbyło się „Drink & release party”, na którym można było zakupić płyty oraz koszulki przed oficjalną premierą oraz premierę miał klip do utworu „Nothing left". Lostbone pojawił się we wrześniu na Summer Dying Loud w Aleksandrowie Łódzkim, pośród takich zespołów jak Blindead, Riverside, Decapitated, Dezerter, Kabanos, Hunter, Corruption, None i Rust. W październiku zespół odbył zagraniczną trasę obejmującą: Rumunię, Czechy i Węgry[14]. U boku Lostbone na całej trasie wystąpił gdański Loko. Listopad 2014 to kolejna ogólnopolska trasa, tym razem w towarzystwie warszawiaków ze Scarlet Skies. 2014 rok Lostbone zakończył grając jako support Pro-Pain w Żorach. W 2015 zespół zagrał na trasie razem z Acid Drinkers[15], po czym w kwietniu odbył trasę po Rumunii i Łotwie. W lipcu Lostbone zagrał na Barock Fest w Rumunii oraz na Barrocko Metal Shop Fest Vol. 13 w Czechach. W tym czasie pojawił się również nowy klip do utworu „Into the pit”[16]. Zwieńczeniem zagranicznej trasy była kompilacja z okazji 10-lecia zespołu[17] - „Metal United 2015”, na której oprócz Lostbone można było usłyszeć rumuńskie zespoły metalowe takie jak Decease, Implant Pentru Refuz, Targ3t oraz Marchosias. W październiku zespół odbył kolejną, jubileuszową trasę po Rumunii. Niedługo później Barton ogłosił, że z końcem roku rozstaje się z zespołem, a Lostbone szuka wokalisty[18]. Pierwszy kwartał 2015 to seria koncertów po Polsce m.in. u boku Acid Drinkers, Empatic czy Hope. W lutym premierę miało lyric video do utworu „Monolit”. W kwietniu Lostbone po raz kolejny odwiedził z koncertami Rumunię, natomiast w maju zawitał u boku Enhet na Łotwę. W lipcu grupa pojawiła się na festiwalu Rock Noc 2015 u boku Dezerter i Virgin Snatch, oraz zawitał na dwa festiwale do Rumunii i Czech: Barck Fest i Barrocko Fest 2015. W międzyczasie miał premierę kolejny teledysk do płyty „Not your Kind” – do utworu „Into The Pit”. W sierpniu Lostbone zagrał na Muszla Fest w Bydgoszczy, a w październiku odbył jako headliner trasę dookoła Rumunii. W ramach uczczenia dziesiątej rocznicy istnienia Lostbone w październiku ukazała się płyta kompilacyjna „Metal United 2015” z trzema nowymi utworami oraz kompozycjami czterech metalowych zespołów z Rumunii: Implant Pentru Refuz, Marchosias, Target oraz Decease. Nowe kompozycje zarejestrowano w sierpniu w Progresja Studio – po raz kolejny pod okiem Pawła „Janosa” Grabowskiego. Końcówka 2015 roku to kilka sztuk po Polsce.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Time to rise (2007, EP)
 • Split it out (razem z Terrordome, 2008)
 • Lostbone (2008)
 • Severance (2010)
 • Ominous (2012)
 • Not Your Kind (2014)
 • Metal United (2015, kompilacja, CD)
Notowane utwory
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
Turbo
Top

[19]
„Nothing Left" 2014 1 Not Your Kind
„—” utwór nie był notowany.

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 • „Choose Or Be Chosen” – 2013 (realizacja Tomek Niedzielko i Magogo Production)
 • „Temptations” – 2012 (realizacja Mikołaj Birek)
 • „An Eye For An Eye” – 2012 (realizacja Tomek Niedzielko i Magogo Production)
 • „Severance” – 2011 (realizacja Piotr Karcz i Karczoid)
 • „Vultures” – 2009 (realizacja Misiek Ślusarski)
 • „Nothing left" - 2014 (realizacja Dominik L. Marzec, Michał Barylski)
 • „Into the pit” - 2015 (nagranie i edycja: Tomek Niedzielko, wystąpiły: Marta Ranosz i Dela Potera)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Metal PL recenzja: Lostbone „Lostbone", metal.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
 2. Netshare.pl, muzyka.gery.pl [dostęp 2017-12-03].
 3. Lostbone - metal / hardcore / thrash - alteRadio.pl, alteradio.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].
 4. INT Radio RockNet - 26.04.2007 | lostbone, lostbone.pl [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 5. Lostbone, www.lostbone.pl [dostęp 2019-05-29] (ang.).
 6. Severance - Lostbone - Muzyka - WP.PL, muzyka.wp.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
 7. Lostbone - „Severance” (recenzja) - - Muzyka.Independent.pl recenzja płyta muzyka metal hardcore warszawa severance lostbone altart music cotshiack, independent.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-05].
 8. recenzja: Lostbone „Severance” - rockmetal.pl, rockmetal.pl [dostęp 2017-11-18].
 9. Ominous, magazyngitarzysta.pl [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2015-12-22] (pol.).
 10. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 11. Recenzja Lostbone „Ominous” - - Muzyka.Independent.pl ominous lostbone metal płyty recenzja muzyka, independent.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-29] (pol.).
 12. Recenzje płyt – Muzyka, płyty i artyści warci uwagi, recenzjeplyt.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-12-22] (pol.).
 13. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-09)].
 14. Lostbone, lostbone.pl [dostęp 2019-05-29] (ang.).
 15. LOSTBONE zagra przed ACID DRINKERS! | lostbone. lostbone.pl. [dostęp 2015-10-31].
 16. NOWE VIDEO do INTO THE PIT! | lostbone. lostbone.pl. [dostęp 2015-10-31].
 17. Metal United 2015 CD – 10 lecie Lostbone i trasa po Rumunii! | lostbone. lostbone.pl. [dostęp 2015-10-31].
 18. LOSTBONE SZUKA WOKALISTY! | lostbone. lostbone.pl. [dostęp 2015-10-31].
 19. Turbo Top nowe notowanie nr 414, antyradio.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]