Lotnictwo ogólne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotnisko Kemble Airfield w Anglii. Na pierwszym planie samolot konstrukcji amatorskiej (samolot domowej roboty z części składowych dostarczonych przez producenta) Van's Aircraft RV-4

Lotnictwo ogólne (ang. General Aviation – GA) – obejmuje cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny) z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych. Jest to kategoria bardzo szeroka – zaliczają się do niej i loty paralotniami, z jednej strony, i kursy wynajmowanych na pojedyncze loty odrzutowych samolotów transportowych z drugiej.

ICAO definiuje operacje lotnictwa ogólnego jako operacje z wykorzystaniem statków powietrznych, inne niż te wykonywane w ramach zarobkowego transportu lotniczego lub w ramach usług lotniczych[1].

Działający w ramach inicjatywy ESSI Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Zespół do spraw Bezpieczeństwa w zakresie Lotnictwa Ogólnego (European General Aviation Safety Team – EGAST) do GA zalicza: lotnictwo biznesowe, prace napowietrzne, lotnictwo sportowe i wyczynowe oraz latanie rekreacyjne (loty balonami, szybowcami, ultralekkimi samolotami, lotniami)[2].

Z kolei Part-NCO definiuje lotnictwo ogólne jako operacje niezarobkowe wykonywane z wykorzystaniem statków powietrznych innych niż skomplikowane technicznie statki powietrzne z napędem silnikowym, takie jak: loty zapoznawcze, akrobatyczne i zawodnicze/pokazowe; zrzuty skoczków spadochronowych, holowanie szybowców, loty motoszybowcami turystycznymi[3].

Przypisy

  1. Załącznik 6 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, „Eksploatacja statków powietrznych”, Część II: Międzynarodowe lotnictwo ogólne – samoloty. Montreal: ICAO, 2008, s. 1.1–5.
  2. ESSI Zespół do spraw Bezpieczeństwa w zakresie Lotnictwa Ogólnego (pol.). European General Aviation Safety Team (EGAST). [dostęp 2014-12-05].
  3. [eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:02012R0965-20140701&qid=1417810849619&from=PL Rozporządzenie Komisji (UE) nr 965/2012 z dnia 5 października 2012 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008]. „Dz.U. L 296, 25.10.2012, p.1”.