Lotnisko Tarnobrzeg

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Lotnisko Tarnobrzeg
Państwo  Austro-Węgry
Miejscowość Tarnobrzeg
Data otwarcia 1914
Data zamknięcia 1939
Drogi startowe
Kierunek : ,
Położenie na mapie Tarnobrzega
Mapa lokalizacyjna Tarnobrzega
Lotnisko Tarnobrzeg
Lotnisko Tarnobrzeg
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotnisko Tarnobrzeg
Lotnisko Tarnobrzeg
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Lotnisko Tarnobrzeg
Lotnisko Tarnobrzeg
Ziemia50°34′16,057″N 21°40′58,264″E/50,571127 21,682851

Lotnisko Tarnobrzeg – istniejący przez 30 lat wojskowy port lotniczy w granicach Tarnobrzega. Lotnisko znajdowało się w pobliżu torów i stacji kolejowej, na terenie obecnej ulicy Chopina i Słonecznej, na terenie osiedla współcześnie nazywanego Siarkowiec. Był to rozległy, jednolity teren łąk i traw należących do rodziny Tarnowskich z Dzikowa. Sąsiedztwo bocznicy kolejowej umożliwiało transport rzutu kołowego jednostek lotniczych i wykorzystanie wagonów jako zaplecza technicznego i mieszkalnego.

Historia[edit | edit source]

Austro-Węgry[edit | edit source]

Oryginalnie lotnisko służyło wojskom austro-węgierskim, jako najdalej na północ wysunięta część państwa, usytuowane w widłach Wisły i Sanu. W tej strategicznej okolicy powstało kilka lotnisk polowych: w Nisku i w Baranowie Sandomierskim. Pod koniec 1914 r. lotnisko trafiło w posiadanie armii rosyjskiej. W 1915 r. ponownie wykorzystywane przez wojska cesarsko-królewskie.

II Rzeczpospolita[edit | edit source]

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tarnobrzeskie lotnisko włączono do wojskowej sieci lotnisk polowych. Wykorzystywane jedynie przez Letnią Szkołę Ognia Artyleryjskiego z Rozalina. Dodatkowym impulsem rozwoju było utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego z planami uruchomienia rafinerii w Tarnobrzegu, siedziby nowego województwa w Sandomierzu oraz fabryki spadochronów w Skopaniu. Po reorganizacji lotnictwa polskiego i utworzeniu pułków lotniczych Tarnobrzeg stał się oficjalnym lotniskiem polowym II Pułku z Krakowa. 2 września 1939 roku niemieckie bombowce Dornier Do-17 zbombardowały północny skraj tego lotniska. W czasie kampanii wrześniowej prawdopodobnie wylądowały tutaj polskie samoloty obserwacyjne lub łącznikowe.

II wojna światowa i czasy powojenne[edit | edit source]

W okresie okupacji niemieckiej lotnisko nie było używane. Po wkroczeniu Armii Czerwonej W 1944 r. lotnisko nie było używane. Do celów operacyjnych wykorzystywano łąki przy zamku dzikowskim oraz tereny między Mokrzyszowem a Stalami.

Po wojnie niewykorzystywane.

Linki zewnętrzne[edit | edit source]