Lotnisko Tarnobrzeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Tarnobrzeg
Państwo

 II Rzeczpospolita

Miejscowość

Tarnobrzeg

Data otwarcia

1914

Data zamknięcia

1939

Położenie na mapie Tarnobrzega
Mapa konturowa Tarnobrzega, w centrum znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Tarnobrzeg”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Tarnobrzeg”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Lotnisko Tarnobrzeg”
Ziemia50°34′16,057″N 21°40′58,264″E/50,571127 21,682851

Lotnisko Tarnobrzeg – istniejący przez 30 lat wojskowy port lotniczy w granicach Tarnobrzega. Lotnisko znajdowało się w pobliżu torów i stacji kolejowej, na terenie obecnej ulicy Chopina i Słonecznej, na terenie osiedla współcześnie nazywanego Siarkowiec. Był to rozległy, jednolity teren łąk i traw należących do rodziny Tarnowskich z Dzikowa. Sąsiedztwo bocznicy kolejowej umożliwiało transport rzutu kołowego jednostek lotniczych i wykorzystanie wagonów jako zaplecza technicznego i mieszkalnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Austro-Węgry[edytuj | edytuj kod]

Oryginalnie lotnisko służyło wojskom austro-węgierskim, jako najdalej na północ wysunięta część państwa, usytuowane w widłach Wisły i Sanu. W tej strategicznej okolicy powstało kilka lotnisk polowych: w Nisku i w Baranowie Sandomierskim. Pod koniec 1914 r. lotnisko trafiło w posiadanie armii rosyjskiej. W 1915 r. ponownie wykorzystywane przez wojska cesarsko-królewskie.

II Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tarnobrzeskie lotnisko włączono do wojskowej sieci lotnisk polowych. Wykorzystywane jedynie przez Letnią Szkołę Ognia Artyleryjskiego z Rozalina. Dodatkowym impulsem rozwoju było utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego z planami uruchomienia rafinerii w Tarnobrzegu, siedziby nowego województwa w Sandomierzu oraz fabryki spadochronów w Skopaniu. Po reorganizacji lotnictwa polskiego i utworzeniu pułków lotniczych Tarnobrzeg stał się oficjalnym lotniskiem polowym II Pułku z Krakowa. 2 września 1939 roku niemieckie bombowce Dornier Do-17 zbombardowały północny skraj tego lotniska. W czasie kampanii wrześniowej prawdopodobnie wylądowały tutaj polskie samoloty obserwacyjne lub łącznikowe.

II wojna światowa i czasy powojenne[edytuj | edytuj kod]

W okresie okupacji niemieckiej lotnisko nie było używane. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 r. lotnisko nie było używane. Do celów operacyjnych wykorzystywano łąki przy zamku dzikowskim oraz tereny między Mokrzyszowem a Stalami.

Po wojnie niewykorzystywane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]