Lotte van den Berg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lotte van den Berg (ur. 19 grudnia 1975 w Groningen) – holenderska reżyserka, happenerka, performerka i autorka spektakli teatralnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Jozefa van den Berga - producenta teatralnego. Ukończyła Amsterdam School of the Arts (Wydział Reżyserii). Wcześniej krótko próbowała studiować prawo w Amsterdamie. Tworzyła sztuki wraz z zespołami holenderskimi, francuskimi i belgijskimi. Uważana jest za przedstawicielkę tzw. holenderskiego minimalizmu[1]. Tworzy bardzo osobisty styl, który nakłania widzów do kontemplacji różnych perspektyw postrzegania rzeczywistości. Współpracuje z profesjonalistami, ale także z amatorami, występując zarówno w teatrach, jak i w obszarach życia codziennego[2].

Po studiach występowała m.in. w następujących teatrach: NNT w Groningen, Het Lab van de Berenkuil w Utrechcie, Teatrze Malpertuis w Tielt i Theater Stap w Turnhout. W 2014 założyła w Amsterdamie grupę artystyczną Trzecia Przestrzeń (Third Space)[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła m.in. Erik Vos prize i Charlotte Kohler prize[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natalia Grudzień, Sylwia Klimek, Teatr zaczyna się od widza, w: IKS. Kultura w Poznaniu, nr 6/2016, s.14-15, ISSN 1231-9193
  2. a b c Lotte van den Berg, Biography