Lotyń (województwo wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lotyń
Szachulcowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Szachulcowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat złotowski
Gmina Okonek
Liczba ludności 1100
Strefa numeracyjna (+48) 67
Kod pocztowy 64-918
Tablice rejestracyjne PZL
SIMC 0528505
Położenie na mapie gminy Okonek
Mapa lokalizacyjna gminy Okonek
Lotyń
Lotyń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lotyń
Lotyń
Ziemia 53°36′14″N 16°48′14″E/53,603889 16,803889
Stary budynek szkolny
Spichlerz
Zabudowa centrum wsi

Lotyń (niem. Lottin) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Okonek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Położenie[edytuj]

Lotyń to wieś położona w środkowej części Pomorza Zachodniego. Obecnie należy do gminy Okonek znajdującej się w powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie). W Lotyniu zamieszkuje 1 100 osób.

Historia[edytuj]

Lotyń, to wieś o układzie widlicowym, która powstała w 1585 r. Została założona przez rodzinę Hertzbergów Arcemskich, wywodzącą się z wolnych chłopów kaszubskich, tzw. panków.

W centrum wsi zachował się szachulcowy kościół zbudowany w 1794 r. (zabytek II klasy) jako zbór ewangelicki, katolicki od 1945 r. Posiada wysmukłą wieżę, kryty jest gontem. Na wieży kościoła znajduje się dzwon z 1617 roku wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Joahima Karstede[1]. Wnętrze podzielone dwoma rzędami słupów na trzy nawy, między słupami ustawione są empory. Nawy przykrywa drewniany strop kolebkowy z polichromią. Na wyposażenie wnętrza składają się: ołtarz ludowej roboty z XVIII w., krucyfiks, kaplica nagrobkowa Bogusława Hertzberga z XIX w. Przy kościele znajdują się liczne nagrobki między innymi z XIX w. dawnych właścicieli Lotynia. W 1993 roku wykonano złocenie ołtarza.

Herb[edytuj]

W herbie Lotynia znajduje się jeleń na tle szachownicy.

Gospodarka i Kultura[edytuj]

W miejscowości Lotyń działa Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowo-Usługowe „Plast-Rol”. Zakład ten zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych, uprawą ziemi, działalnością usługową w rolnictwie oraz usługami transportowymi. Oprócz tego działa tu Przetwórnia i Wędzarnia Ryb (Kalmar), firma Tomar Sp. z o.o. która zajmuje się zaopatrzeniem okolicznych rolników w Środki Ochrony Roślin także oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Nassan”. W 1997 roku wieś została zgazyfikowana.

Ponadto w Lotyniu znajduje się: Poczta, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Ośrodek Zdrowia, Biblioteka Publiczna, Ochotnicza Straż Pożarna, Parafia Rzymskokatolicka. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Lotyń.

Lista ulic[edytuj]

  • Dworcowa
  • Osiedle
  • Pocztowa
  • Polna
  • Szczecinecka
  • Słoneczna
  • Wiśniowa
  • Kwiatowa

Przypisy

  1. M. Majewski Ludwisarstwo stargardzkie XVI-XVII wieku. Przyczynek do "Corpusu Campanorum Pomeranorum" [w:] Mała Ojczyzna - Wczoraj i Dziś. Materiały z sesji, Stargard 1999, s. 78

Linki zewnętrzne[edytuj]