Louis-Olivier Taillon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis-Olivier Taillon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 września 1840
Terrebonne
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1923
Montreal
Premier Quebecu
Okres od 1887
do 1887
Przynależność polityczna Konserwatywna Partia Quebecu
Poprzednik John Jones Ross
Następca Honoré Mercier
Okres od 1892
do 1896
Poprzednik Charles-Eugène Boucher de Boucherville
Następca Edmund James Flynn

Louis-Olivier Taillon (ur. 26 września 1840, zm. 25 kwietnia 1923) – kanadyjski prawnik i polityk, dwukrotny premier prowincji Quebec z ramienia Konserwatywnej Partii Quebecu.

Taillon urodził się 26 września 1840 w rodzinie farmerskiej. Studiował prawo. W 1865 przyjęty do palestry. Początkowo praktykował prawo w rodzinnym Terrebonne, a następnie przeniósł się do Montrealu i dołączył do kancelarii François-Xavier-Anselme Trudela.

Po raz pierwszy wybrany do parlamentu prowincjonalnego w 1875. Wybierany ponownie w 1878 i 1881. Pełnił szereg funkcji administracyjnych. W 1884 mianowany prokuratorem generalnym prowincji przez premiera Johna Jonesa Rossa. Po przegranych przez konserwatystów wyborach 1886 rząd Rossa próbował kontynuować prace jako gabinet mniejszościowy. Po jego ostatecznym upadku w 1887 Taillon objął premierostwo, lecz zaledwie na cztery lata, próbując dalej rządzić w oparciu o mniejszość parlamentarną. Po ostatecznym upadku rządu i przejęciu władzy przez posiadających dokładnie połowę mandatów parlamentarnych liberałów, Tailon został liderem opozycji. W 1890, na kilka lat wycofał się z czynnego życia politycznego po tym, jak przegrał walkę o przewodniczenie partii z Jakiem Cartierem. W niecały rok później, po powrocie konserwatystów do władzy, tym razem pod kierownictwem Charles'a-Eugène'a Boucher de Boucherville'a, wszedł do rządu obejmując ministerstwo bez teki. Po odejściu Boucherville w 1891, Taillon odzyskał kontrolę nad partią konserwatywną oraz fotel premiera, który utrzymał aż do 1896, kiedy to zrezygnował z pełnionych funkcji, by zaangażować się w politykę na poziomie federalnym.

W rządzie Charles'a Tuppera otrzymał ministerstwo poczty. Po dwukrotnej przegranej w walce o miejsce w parlamencie federalnym w latach 1896 i 1900 ostatecznie wycofał się z życia politycznego pozostając czynny w administracji i życiu społecznym. W latach 1891-1915 sprawował funkcję poczmistrza Montrealu. Był także przewodniczącym izby adwokackiej prowincji Quebec, członkiem wielu stowarzyszeń. Otrzymał doktoraty honorowe Bishop's College i Uniwersytetu Laval.

Zmarł 25 kwietnia 1923. Pochowany w Montrealu na cmentarzu Our-Lady-of-Snows.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)