Louis Robert Hippolyte de Bréhan hrabia de Plélo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
śmierć pułkownika de Bréhan hrabiego de Plélo na Westerplatte 27 maja 1734

Louis Robert Hippolyte de Bréhan hrabia de Plélo (ur. 28 marca 1699 w Bretanii, zm. 27 maja 1734 na Westerplatte) – francuski dyplomata i pułkownik wojsk francuskich. Był francuskim ambasadorem w Kopenhadze w latach 1729–1734.

Oblężenie Gdańska[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny o sukcesję polską francuski korpus interwencyjny wycofał się bez wystrzału spod Gdańska do Kopenhagi. Plélo, wypełniając instrukcję Ludwika XV, który powierzył mu misję wojskową w Rzeczypospolitej, stanął na czele francuskiej eskadry, która miała przyjść z odsieczą królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, oblężonemu w Gdańsku przez Rosjan i Sasów. 24 maja 1734 2,5 tysięczny korpus francuski pod jego wodzą i wzmocniony wieloma ochotnikami wylądował na Westerplatte. 27 maja, nie mogąc się przebić do miasta, wycofał się na wyspę. Poległ w walce z Rosjanami na Westerplatte.

Hrabia de Plélo dowodził trzema batalionami (ok. tysiąc pięćset żołnierzy), usiłując bronić miasta, ale ze względu na ogromną przewagę Moskali, blisko trzydzieści tysięcy nieprzyjaciół, co nie dawało szans na powodzenie. Pomimo tego, hrabia Plélo walczył dzielnie do końca. Mimo ran, ociekając krwią, trzykrotnie prowadził atak, próbują podnieść na duchu naszych żołnierzy, którzy widzieli bezsens dalszej walki. Zginął po odniesieniu piętnastu ran
— z pamiętnika markiza d’Argenson[1][2].

Pamięć o pułkowniku[edytuj | edytuj kod]

Uczczony ul. Roberta de Plélo wokół Basenu Górniczego w Wisłoujściu[3] i Rue de Plélo w Paryżu[2]. 27 maja 2014 odsłonięto pomnik hrabiego Roberta de Plélo w pobliżu Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. René-Louis de Voyer de Paulmy, marquis d’Argenson: Mémoires et journal inédit du marquis d’Argenson, ministre des Affaires étrangères sous Louis XV. T. I. Paris: P. Janet, 1857, s. 110–112. OCLC 22035742. (fr.)
  2. a b Rue de Plélo (fr.). [dostęp 15 września 2009].
  3. Plélo, ul. [na:] Auto Mapa (pol.). [dostęp 15 września 2009].
  4. Piotr Celej W Gdańsku stanął pomnik francuskiego hrabiego. Towarzyszy mu wystawa [dostęp 3.06.2014]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]