Louise Bryant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louise Bryant
Anna Louisa Mohan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1885
San Francisco
Data i miejsce śmierci 6 stycznia 1936
Sèvres
Zawód, zajęcie dziennikarka, pisarka, feministka
Narodowość amerykańska
Bryant w 1913 r.

Louise Bryant (ur. 5 grudnia 1885 w San Francisco, zm. 6 stycznia 1936 w Sèvres) – amerykańska dziennikarka i pisarka, znana ze swych marksistowskich i anarchistycznych przekonań.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Anna Louisa Mohan. Była córką Henry'ego Mohana. Jej rodzice rozwiedli się, gdy Louisa miała 3 lata. Wychowywała się w domu ojczyma, Sheridana Bryanta. Przez kilka lat mieszkała u dziadków w Nevadzie. Studiowała na Uniwersytetach Nevady i Oregonu. W 1909 r. poślubiła w sekrecie dentystę z Portland, Paula Trullingera. Pracowała jako dziennikarka.

Po długim romansie została żoną dziennikarza Johna Reeda. W latach 1917-1918 wspólnie podróżowali do Rosji. Brała udział w komunistycznych działaniach propagandowych zarówno w Rosji, jak i w USA. O pobycie w Rosji sowieckiej napisała książkę Six Red Months in Russia: An Observers Account of Russia Before and During the Proletarian Dictatorship. Towarzyszyła Reedowi aż do jego śmierci w 1920 r.

Cztery lata po jego śmierci Bryant, teraz już dziennikarka koncernu prasowego Hearsta, poślubiła Williama Bullitta. Miała z nim córkę Anne. Małżonkowie przeprowadzili się do Paryża, a w 1930 r. rozwiedli się. William odebrał jej prawa do opieki nad Anne, powołując się na alkoholizm byłej żony i jej lesbijski związek z brytyjską rzeźbiarką Gwen La Galienne[1].

Swoje artykuły na tematy polityczne i feministyczne publikowała w radykalnie lewicowych czasopismach, m.in. w The Blast Aleksandra Berkmana.

W 1928 r. zdiagnozowano u niej chorobę Dercuma. Zmarła w 1936 r.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Bryant pojawia się w filmie Czerwoni Warrena Beatty'ego z 1981 r. Rolę Louise zagrała Diane Keaton.

W drugim sezonie serialu Zakazane Imperium pojawia się postać Louise, mająca wiele wspólnych cech z Bryant.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]