Louise Laroche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Louise Laroche
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1910
Paryż, Francja
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1998
Paryż, Francja
Rodzice Joseph Philippe Lemercier Laroche i Juliette Marie Louise Lafargue
Krewni i powinowaci Simonne Marie Anne Andrée Laroche (siostra)

Louise Laroche (ur. 2 lipca 1910 r. zm. 28 stycznia 1998 r.) – była jedną z najdłużej żyjących pasażerek Titanica[1].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Louise Laroche urodziła się 2 lipca 1910 w Paryżu jako druga córka Josepha Philippe'a Lemercier Laroche i jego żony Juliette Lafargue. W 1909 roku urodziła się jej siostra Simonne Marie Anne Andrée Laroche. Mimo, że ojciec Louise miał tytuł inżyniera i był bratankiem ówczesnego prezydenta Haiti jego podróże uniemożliwiły mu znalezienie stałego zatrudnienia. Zamierzał przenieść się z rodziną do rodzinnego Haiti. Rodzina planuje wyprowadzić się pod koniec 1912 roku, ale Juliette odkryła, że ​​jest w ciąży po raz trzeci. Joseph planuje podróż do Stanów Zjednoczonych i dokonuje zakupu biletów na Titanica.

Na pokładzie Titanica[edytuj | edytuj kod]

Louise i jej rodzina weszli na pokład Titanica w Cherbourgu 10 kwietnia 1912 roku. Byli pasażerami drugiej klasy. Po kolizji statku z górą lodową, Joseph obudził Juliette i powiedział jej, że statek doznał awarii. Włożył wszystkie swoje kosztowności do kieszeni, a jego żona zaczęła budzić dzieci. Nie wiadomo dokładnie, do której łodzi ratunkowej Juliette i jej córki weszły. Prawdopodobnie była to szalupa nr 14. Ojciec Joseph zmarł w lodowatej wodzie. Jego ciało odzyskano, ale nigdy nie zostało zidentyfikowane. W dniu 15 kwietnia 1912 roku Juliette i jej córki odebrał statek RMS Carpathia. Louise i jej siostra były wciągane na jego pokład w jutowych workach. Na pokładzie Carpathii, Juliette było bardzo ciężko otrzymać pościel, którą mogłaby używać jako pieluchy dla dzieci. Gdy statek przybył do Nowego Jorku Juliette postanowiła nie kontynuować podróży na Haiti. Powróciła wraz z dziećmi do miasta Villejuif we Francji. Było to w maju 1912 roku. Tam właśnie Juliette urodziła syna, które nazwała imieniem Joseph, na cześć jego ojca.

Późniejsze lata[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1995 roku, Louise weszła na pokład SS Nomadic po raz pierwszy od 1912 roku, kiedy wchodzili z rodziną na pokład Titanica w Cherbourgu. Louise dołączyła do koleżanki Millviny Dean, która podobnie jak ona przeżyła katastrofę statku. W tym samym roku Louise była obecna w Titanic Historical Society. Tam poświęcono kamień, który upamiętnia chwilę, gdy Titanic wypłynął z Cherbourga. Louise Laroche zmarła w dniu 28 stycznia 1998 roku w wieku 87 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Louise Laroche : Titanic Survivor, www.encyclopedia-titanica.org [dostęp 2017-11-25] (ang.).