Loveless (manga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Loveless
jap. ラブレス
(Loveless)
Gatunekshōnen-ai, fantasy, romans
Powieść ilustrowana
AutorAya Natsui
ArtystaYun Kouga
WydawcaIchijinsha
Odbiorcyshōjo
Wydawana19 lipca 2008
Liczba tomów1
Manga
AutorYun Kouga
WydawcaIchijinsha
Polski wydawcaStudio JG
Odbiorcyshōjo
Drukowana wZero Sum
Wydawanamaj 2002nadal
Liczba tomów13[1]
Telewizyjny serial anime
ReżyserYuu Kou
StudioJ.C.STAFF
Stacja telewizyjnaJaponia TV Asahi
Premierowa emisjakwiecień 2005czerwiec 2005
Liczba odcinków12

Lovelessanime shōnen-ai zrealizowane na podstawie popularnej mangi autorstwa Yun Kougi. Manga i anime przedstawiają świat, w którym wszyscy ludzie, którzy jeszcze nie stracili swojego dziewictwa, posiadają kocie uszy oraz ogon. Jest to jednak tylko tło do opowiedzenia historii miłosnej, łamiącej stereotypy płci oraz wieku kochanków.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Loveless opowiada historię 12-letniego chłopca, Ritsuki Aoyagi. Brat głównego bohatera, Seimei, został zamordowany, przez co Ritsuka zamknął się w sobie i stał się nieprzyjemny dla całego otoczenia. Odsunął się od swojej matki, która go za to znienawidziła i zaczęła wylewać na niego całą złość za zabranie "jej ukochanego Ritsukiego". Wszystko w życiu Aoyagi wywraca się do góry nogami, gdy ten zmienia szkołę. Kiedy pierwszego dnia kończy lekcje, przed szkołą zostaje zaczepiony przez obcego, dwudziestoletniego mężczyznę. W wyniku rozmowy okazuje się, że Soubi, bo tak ów młodzieniec ma na imię, był przyjacielem zamordowanego brata Ritsuki.

Dalszy ciąg historii odsłania przed nami zmagania przeraźliwie samotnego i zamkniętego w sobie Ritsukiego oraz Soubiego. Ambiwalentne odczucia obydwu są ciekawym tematem do obserwacji, jak może na wydawałoby się, nieurodzajnym podłożu, zakiełkować może naprawdę silne uczucie. Cała fabuła "Loveless" urozmaicona jest wątkami fantastycznymi, gdyż najpierw Soubi i Seimei a obecnie zamiast Seimei, Ritsuka są wojownikami walczącymi na zasadzie "składający ofiarę" i " poświęcający się/ofiara".

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ritsuka Aoyagi[edytuj | edytuj kod]

Ritsuka Aoyagi (青柳 立夏) ma 12 lat i jest głównym bohaterem komiksu oraz serialu tv. Jego "prawdziwe imię" brzmi "Loveless", czyli "Ten bez miłości". Dwa lata wcześniej jego brat zginął w tajemniczych okolicznościach, zostawiając Ritsukę razem z niezdolną poradzić sobie w tej sytuacji matką. Ritsuka zmienia się bardzo, popada w depresję, nie uważa życia za wartościowe, mówi, że wszystko jest dla niego nudne i bezsensowne, zaczytuje się w Fryderyku Nietzsche i podziela jego poglądy, co przez samo zrozumienie filozofii jego książek podkreśla niesamowitą inteligencję tego 12 letniego chłopca. Oprócz tego, traci wspomnienia, panicznie boi się tego, że któregoś dnia zapomni o wszystkich bliskich i dlatego, robi sobie z nimi wszystkimi mnóstwo zdjęć, które nazywa "wspomnieniami". Ritsuka uczęszcza na terapię, dlatego wiele z treści fabuły dowiadujemy się z ust samego Aoyagi, leżącego na kozetce pani psychiatry. Jest dzięki temu bardzo ciekawą , dobrze zarysowaną i głęboką postacią, gdyż czasem łapiemy się na tym, że nie słuchamy o kolejnych przygodach mangowych bohaterów, ale o problemach z zaakceptowaniem świata takim, jakim jest, żalach na własną apatię i odrzucanie innych ludzi, mimo że pała się szczerą chęcią, do powiedzenia im, że się ich kocha czy też po prostu łaknieniem uwagi i uczucia.

Soubi Agatsuma[edytuj | edytuj kod]

Soubi Agatsuma (我妻 草灯) jest dwudziestoletnim studentem akademii sztuk pięknych i byłym uczniem Shichisei Gakuen (Akademii siedmiu głosów), gdzie stał się wojownikiem - składającym ofiarę; oraz po prostu cierpiącym wewnątrz młodym mężczyzną. Jego prawdziwym imieniem jest "Beloved" czyli "Ten kochany" lub "Zaznający miłości". Jest to dosyć przewrotne sformułowanie, gdyż jest on zmuszany do wypowiadania oświadczeń niemalże w powietrze do obcego Ritsuki, miejmy także w pamięci obraz tragicznie zmarłego Seimeia, któremu to wcześniej dzień po dniu, wyznawał miłość. Soubi wydaje się być typem popisującego się, zarozumiałego młodzieniaszka, który skonałby, gdyby okazał swoją słabość. Jest to jednak mylące wrażenie. Po pewnym czasie zauważamy szereg przeróżnych gestów, czułości okazywanych Ritsuce. Okazuje się, że wszystkie słowa wypowiadane do małego Aoyagi są całkowicie szczere a Soubi nie chce już nawet walczyć z użyciem Ritsuki jako ofiary, gdyż obawia się, że może go to skrzywdzić, lub nawet zabić.

Yuiko Hawatari[edytuj | edytuj kod]

Yuiko Hawatari (羽渡 唯子) jest koleżanką z klasy Ritsuki. Typowa bohaterka poboczna. Jest ładna, niezbyt rozgarnięta, ale ma dobre serce i chce sprawić, by Ritsuka był szczęśliwy, ponieważ jest w nim zakochana. Ritsuka pomaga jej nabrać szacunku do własnego ja i uwolnić się spod tyrady bardziej popularnych koleżanek ze szkoły.

Hitomi Shinonome[edytuj | edytuj kod]

Hitomi Shinonome (東雲 瞳) to nauczycielka w klasie Ritsuki i Yuiko. Ma dwadzieścia trzy lata i jest nadal dziewicą, co jest czasem powodem do żartów z niej. Zakochuje się w Soubim, który jednak nie zwraca na nią w ogóle uwagi. Sympatyczna, cicha i nieśmiała, kocha dzieci i swoją pracę w szkole.

Anime[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

 • Odcinek 1: BREATHLESS
 • Odcinek 2: MEMORYLESS
 • Odcinek 3: BONDLESS
 • Odcinek 4: FRIENDLESS
 • Odcinek 5: SLEEPLESS
 • Odcinek 6: PAINLESS
 • Odcinek 7: TEARLESS
 • Odcinek 8: TRUSTLESS
 • Odcinek 9: SKINLESS
 • Odcinek 10: NAMELESS
 • Odcinek 11: WARLESS
 • Odcinek 12: ENDLESS

Seiyū - aktorzy głosowi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. LOVELESS 10巻 (IDコミックス ZERO-SUMコミックス) (jap.). amazon.co.jp. [dostęp 2011-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]