Lower East Side

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lower East Side
Dzielnica Nowego Jorku
Ilustracja
Kamienice na Lower East Side
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Miasto

Nowy Jork

Dzielnica

Manhattan

Położenie na mapie Dolnego Manhattanu
Położenie na mapie
kolor niebieski
40°43′02″N 73°59′23″W/40,717222 -73,989722

Lower East Side (LES) – dzielnica Manhattanu, leżąca w jego południowo-wschodniej części. Jej granice wyznaczają Allen Street, East Houston Street, Essex Street, Canal Street, Eldridge Street, East Broadway oraz Grand Street. Od zachodu graniczy z chińską dzielnicą Chinatown i NoLita, od północy natomiast z East Village, uznawaną przez lata za integralną część Lower East Side.

W latach 40. XIX w. zaczęto budować na terenie Lower East Side kamienice czynszowe dla napływających z Europy irlandzkich i niemieckich imigrantów. W ostatnich latach XIX w. w Lower East Side osiedlały się już miliony ludzi przybywających przede wszystkim z Europy Wschodniej. Byli to głównie Żydzi. Wtedy okolica ta stała się jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Obecnie LES zamieszkała jest przez klasę średnią, przedstawicieli różnych grup etnicznych i narodowości, przede wszystkim jednak przez przybyszy z Portoryko. Wciąż jednak widoczne są ślady przeszłości, w tym interesujące elementy kultury żydowskiej. Choć społeczność żydowska rozproszona jest teraz po niemal całym Nowym Jorku, na Lower East Side pozostali nieliczni jej przedstawiciele – głównie ortodoksyjni. Warte uwagi są synagogi, sklepy oraz delikatesy z produktami koszernymi.

W ostatnich latach poddano Lower East Side procesom gentryfikacji, dzięki czemu okolica zyskała pewien prestiż.

Dzielnica została wpisana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w dniu 7 września 2000 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lower East Side, National Register of Historic Places [dostęp 2023-02-14] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James Nevius, Michelle Nevius: History & Mystery: New York. 24 walking tours. National Geographic., 2008. ISBN 978-83-7596 -030-3.