Lower East Side

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lower East Side (LES) dzielnica Manhattanu, leżąca w jego południowo-wschodniej części. Jej granice wyznaczają Allen Street, East Houston Street, Essex Street, Canal Street, Eldridge Street, East Broadway oraz Grand Street. Od zachodu graniczy z chińską dzielnicą Chinatown i NoLita, od północy natomiast z East Village, uznawaną przez lata za integralną część Lower East Side.

W latach 40. XIX w. zaczęto budować na terenie Lower East Side kamienice czynszowe dla napływających z Europy irlandzkich i niemieckich imigrantów. W ostatnich latach XIX w. w Lower East Side osiedlały się już miliony ludzi przybywających przede wszystkim z Europy Wschodniej. Byli to głównie Żydzi. Wtedy okolica ta stała się jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Obecnie LES zamieszkała jest przez klasę średnią, przedstawicieli różnych grup etnicznych i narodowości, przede wszystkim jednak przez przybyszy z Portoryko. Wciąż jednak widoczne są ślady przeszłości, w tym interesujące elementy kultury żydowskiej. Choć społeczność żydowska rozproszona jest teraz po niemal całym Nowym Jorku, na Lower East Side pozostali nieliczni jej przedstawiciele – głównie ortodoksyjni. Warte uwagi są synagogi, sklepy oraz delikatesy z produktami koszernymi.

W ostatnich latach poddano Lower East Side procesom gentryfikacji, dzięki czemu okolica zyskała pewien prestiż.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

James Nevius, Michelle Nevius: History & Mystery: New York. 24 walking tours. National Geographic. , 2008. ISBN 978-83-7596 -030-3.