Loy Krathong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krathongi
Loy Krathong w Chiang Mai
Khom fai

Loy Krathong (taj. ลอยกระทง) – święto obchodzone w Tajlandii podczas pełni księżyca w dwunastym miesiącu lunarnego kalendarza tajskiego[1], zwykle wypadające w listopadzie.

Nazwa oznacza dosłownie „spławianie tratewek”. Krathong to malutkie tratwy (wielkości dłoni), tradycyjnie robione z kawałka pnia bananowca, ozdobione kwiatami, świeczkami, kadzidełkami itd[1]. Organizowane są barwne procesje, puszczane są również khom fai (khom loi), unoszące się w powietrzu cylindryczne balony z papieru z kłębkiem bawełny nasączonej naftą, która po podpaleniu nagrzewa powietrze w balonie, unosząc go do góry. Krathong i hhom fai mają zabierać ze sobą nieszczęście i pecha[1].

Początki tradycji wywodzą się ze starożytnych Indii, gdzie była to ceremonia oddawania czci bogom Śiwie, Wisznu i Brahmie, w której składano w ofierze latarnie wykonane z papieru i świec. Król Rama IV zaadaptował ceremonię dla potrzeb buddystów jako obchody uhonorowania Buddy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Hanna Gadomska, Podziwiając odlatujące nieszczęścia. Księżycowy festiwal w Tajlandii to jedno z najpiękniejszych widowisk na świecie, www.national-geographic.pl [dostęp 2017-11-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]