Przejdź do zawartości

Luž

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luž/Lausche
Ilustracja
Luž, szczyt
Państwo

 Czechy
 Niemcy

Położenie

Großschönau, Mařenice

Pasmo

Góry Łużyckie, Sudety

Wysokość

793 m n.p.m.

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Luž/Lausche”
Ziemia50°50′56,76″N 14°38′47,26″E/50,849100 14,646461
Luž zimą

Luž (niem. Lausche, górnołuż. Łysa, 793 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich, na granicy Czech i Niemiec.

Góra jest dawną kopułą wulkaniczną, zbudowaną z fonolitu, o wyrazistym kopulastym kształcie i stromych zboczach. Na płaskim szczycie, częściowo porośniętym lasem mieszanym, znajduje się wieża telekomunikacyjna, turystyczne miejsce odpoczynku i ruiny po gospodzie. Zbocza szczytu porośnięte są lasem mieszanym. Szczyt jest dobrym punktem widokowym, z którego rozciąga się pełna panorama na okoliczne szczyty i doliny Gór Łużyckich.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Na południowo-wschodnim zboczu góry po czeskiej stronie powyżej miejscowości Horní Světlá znajduje się ośrodek narciarski – trzy trasy narciarskie z wyciągami. Wyciąg, stok narciarski oraz skocznia, znajdują się także po niemieckiej stronie powyżej miejscowości Waltersdorf.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt prowadzi serpentynami ścieżka oraz szlak turystyczny.

  • szlak turystyczny czerwony czerwony

Na szczycie znajduje punkt widokowy z widokiem okrężnym od Gór Łużyckich przez Czeskie Średniogórze aż po Góry Izerskie i wierzchołki Karkonoszy, na północy na Łużyce Górne i miasta w Niemczech. W odległości kilku kilometrów od szczytu znajdowało się turystyczne przejście graniczne z Niemcami.

Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Niemieckich, Korony Sudetów Czeskich i Korony Sudetów.