Luž

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luž/Lausche/Łysa
Ilustracja
Luž, szczyt
Państwo  Czechy
 Niemcy
Położenie Großschönau, Mařenice
Pasmo Góry Łużyckie, Sudety
Wysokość 793 m n.p.m.
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Luž/Lausche/Łysa
Luž/Lausche/Łysa
Ziemia50°50′56,76″N 14°38′47,26″E/50,849100 14,646461
Luž zimą

Luž (niem. Lausche, górnołuż. Łysa, ang. Mount Lusatia, 793 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich, na granicy Czech i Niemiec.

Góra jest dawną kopułą wulkaniczną, zbudowaną z fonolitu, o wyrazistym kopulastym kształcie i stromych zboczach. Na płaskim szczycie, częściowo porośniętym lasem mieszanym, znajduje się wieża telekomunikacyjna, turystyczne miejsce odpoczynku i ruiny po gospodzie. Zbocza szczytu porośnięte są lasem mieszanym. Szczyt jest dobrym punktem widokowym, z którego rozciąga się pełna panorama na okoliczne szczyty i doliny Gór Łużyckich.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Na południowo-wschodnim zboczu góry po czeskiej stronie powyżej miejscowości Horní Světlá znajduje się ośrodek narciarski – trzy trasy narciarskie z wyciągami. Wyciąg, stok narciarski oraz skocznia, znajdują się także po niemieckiej stronie powyżej miejscowości Waltersdorf.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na szczycie góry w 1823 w roku Niemiec Karl Friedrich Mathäus zbudował małą gospodę, do której później dobudowano wieżę widokową. Na początku 1946 roku całość obiektów spłonęła i do chwili obecnej nie została odbudowana.
  • W przeszłości przez szczyt przebiegała granica pomiędzy Czechami i Łużycami. Po dawnej granicy pozostały kamienie graniczne z napisami.
  • Według niektórych hipotez od góry wywodzi się nazwa starożytnego plemienia Lugiów oraz słowiańskiego ludu Łużyczan i całej krainy Łużyce.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt prowadzi serpentynami ścieżka oraz szlak turystyczny.

W odległości kilku kilometrów od szczytu znajdowało się turystyczne przejście graniczne z Niemcami.

Korony Sudetów