Lu You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lu You
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

陆游

Pismo tradycyjne

陸游

Hanyu pinyin

Lù Yóu

Wade-Giles

Lu Yu

Wymowa (IPA)

[lû jǒu]

Lu You (ur. 1125, zm. 1210[1][2]), pseudonim Fangweng (放翁)[1][2]chiński poeta okresu południowej dynastii Song.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Shanyin w prowincji Zhejiang[1]. Wywodził się z arystokratycznej rodziny literatów, otrzymał klasyczne wychowanie[1]. Jego prywatne życie naznaczone były niepowodzeniami. W młodości ożenił się z kobietą, którą kochał, jednak na skutek nacisków matki musiał się z nią rozwieść. Później zdał egzamin urzędniczy w Hangzhou, jednak ze względu na animozje z lokalnymi urzędnikami długo nie mógł zrobić kariery[1]. Dopiero w 1160 roku otrzymał pierwsze ważne stanowiska, z których już w 1166 roku został zdymisjonowany z powodu krytyki władz[1]. W 1170 roku został delegowany do prowincji Syczuan z zadaniem inspekcji nadgranicznych garnizonów[1]. W późniejszych latach piastował stanowiska urzędnicze w prowincjach Fujian, Jiangsu i Zhejiang[1].

Za życia stworzył około 20 tysięcy wierszy, głównie w gatunku shi[1], z których do czasów współczesnych zachowało się prawie 10 tysięcy[1][2]. Osiągnął mistrzostwo w operowaniu wierszem regularnym lüshi, choć tworzył też w starszym stylu gushi[2]. Utwory Lu You cechują się prostotą formy i bezpośredniością wyrazu, kontrastującymi z aluzyjnym i ornamentacyjnym stylem dominującym w twórczości ówczesnych poetów[2]. W swojej poezji poruszał tematykę patriotyczną, pisał żywiołowe wiersze, w których nawoływał do walki z Dżurdżenami i krytykował pokojową politykę dworu cesarskiego[1][2]. Pod koniec życia, wycofawszy się z działalności urzędniczej, osiadł na wsi i pisał wiersze o spokojniejszym charakterze, sławiące uroki życia wiejskiego[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Dorothy Perkins: Encyclopedia of China. London: Routledge, 2013, s. 298. ISBN 1-57958-110-2.
  2. a b c d e f g Merriam-Webster’s Encyclopedia of Literature. Springfield: Merriam-Webster, 1995, s. 703. ISBN 0-87779-042-6.