Lubencjusz z Kobern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Lubencjusz
Lubentius
Ilustracja
Sarkofag św. Lubencjusza w Dietkirchen
Data urodzenia

ok. 300

Data i miejsce śmierci

ok. 370
Kobern, Niemcy

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

13 października[1]

Atrybuty

mitra, pastorał, krzyż, księga, łódź

Szczególne miejsca kultu

Dietkirchen

Lubencjusz z Kobern (niem. Lubentius, ur. ok. 300, zm. ok. 370 w Kobern) – święty Kościoła katolickiego, uczeń Marcina z Tours, później pomocnik biskupa Trewiru Maksymina, który udzielił mu święceń kapłańskich. Po święceniach Lubencjusz osiadł w Kobern nad Mozelą, gdzie zmarł około 370 roku[2][3].

XII wieczny dokument „Gesta Treverorum” wspomina o ewangelizacji przez Lubencjusza terenów wokół rzeki Lahn i budowie w związku z tym kościoła w Dietkirchen. Informacje te jednak oparte są na legendzie[4].

Kiedy po śmierci Lubencjusza chciano pochować jego złożone w sarkofagu ciało, okazało się, że nie można go unieść ani nawet poruszyć. Była to kara boska za nieprzestrzeganie nauk głoszonych przez Lubencjusza. Strwożeni mieszkańcy wezwali biskupów z Trewiru i Kolonii, ale i oni nie potrafili przenieść unieruchomionego sarkofagu. W końcu ustalono, że jedynie „sąd boży” może zdecydować, co stanie się z ciałem duchownego. W tamtych czasach wierzono, że bieg wody wskazuje w sposób niezakłócony wszelki kierunek. Kiedy to postanowiono, trumna „pozwoliła się” podnieść. Zaniesiono więc trumnę nad brzeg Mozeli i puszczono z prądem rzeki. Łódka z trumną podryfowała w dół rzeki do ujścia Mozeli do Renu, ale skręciła i popłynęła pod prąd przez Ren, po czym wpłynęła pod prąd do Lahnu, gdzie ostatecznie przybiła do skalnego brzegu. Dokładnie w tym miejscu wybudowano kościół i złożono w nim ciało Lubencjusza.

Legenda o św. Lubencjuszu[5]

Ciało Lubencjusza złożone zostało przed 841 rokiem w kościele pod wezwaniem św. Lubencjusza i Juliany w Dietkierchen[4].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Patron żeglarzy na rzece Lahn.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiany w stroju biskupa. Jego atrybutem jest: mitra, pastorał, krzyż, księga, łódź.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heilige im Bistum Trier - sortiert nach Alphabet. bistum-trier.de. [dostęp 2020-04-12]. (niem.).
  2. Lubencjusz. deon.pl. [dostęp 2020-03-23].
  3. Joachim Schäfer: Lubentius von Kobern. heiligenlexikon.de, 2015-02-20. [dostęp 2020-03-23]. (niem.).
  4. a b Kath. Pfarrkirche St. Lubentius Dietkirchen an der Lahn. Regensburg: Schnell und Steiner, 2006, s. 4. ISBN 978-3-7954-5802-7. (niem.).
  5. Joachim Schäfer: Die Lubentius-Sage. heiligenlexikon.de, 2015-02-20. [dostęp 2020-03-23]. (niem.).