Lubiąż (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubiąż
Ilustracja
Lubiąż
Położenie
Państwo  Polska
Wysokość lustra 45,2 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1,462 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,25 km
0,85 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

4,6 m
12,8 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Lubniewka
Rzeki wypływające Lubniewka
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie Lubniewic
Mapa konturowa Lubniewic, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubiąż”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubiąż”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubiąż”
Położenie na mapie powiatu sulęcińskiego
Mapa konturowa powiatu sulęcińskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubiąż”
Położenie na mapie gminy Lubniewice
Mapa konturowa gminy Lubniewice, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubiąż”
Ziemia52°30′51″N 15°13′19″E/52,514167 15,221944

Lubiąż (Jezioro Lubniewickie) – jezioro na zachodnich obrzeżach miasta Lubniewice w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim w gminie Lubniewice. Jest jednym z trzech jezior grupy lubniewickiej. Akwen na dobrze rozwiniętą linię brzegową, dwie wyspy, liczne zatoki i półwyspy, brzegi są wysokie i porośnięte lasami. Nad jeziorem ulokowanych jest kilka ośrodków wczasowych i pól namiotowych z plażami. Wschodnia część zbiornika przylega do Lubniewic, wokół prowadzi malowniczy szlak pieszy szlak turystyczny czerwony (12,5 km).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Kamińska (red.), Przyroda województwa gorzowskiego - życie jezior, (pr. zbior.), Klub Działalności Podwodnej "MARLIN" na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gorzów Wielkopolski 1996, ​ISBN 83-905760-1-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]