Lubicko Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubicko Wielkie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Łubowo

Region

Pojezierze Zachodniopomorskie

Wyspy

Wyspa Lubicka

Morfometria
Powierzchnia

168,34 ha

Położenie na mapie gminy Borne Sulinowo
Mapa konturowa gminy Borne Sulinowo, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie powiatu szczecineckiego
Mapa konturowa powiatu szczecineckiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Ziemia53°35′54″N 16°24′23″E/53,598333 16,406389

Lubicko Wielkie – jezioro na Pojezierzu Drawskim, w miejscowości letniskowej Łubowo, w gminie Borne Sulinowo, w Powiecie Szczecineckim, w woj. zachodniopomorskim.

Położone jest na wysokości 130,4 m n.p.m., o powierzchni 168,34 ha i głębokości 30,2 m, szer. 1100 m, dł. 2800 m. Na jeziorze znajduje się wyspa Lubicka o powierzchni ok. 26 ha[potrzebny przypis] na której planowane jest utworzenie leśnego rezerwatu przyrody. Poprzez jezioro Lubicko Małe łączy się z rzeką Piławą i jeziorem Pile. Przy południowym brzegu zbiornika znajduje się pole namiotowe oraz plaża strzeżona i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Jezioro jest bardzo popularne wśród wędkarzy, tu też startuje spływ kajakowy Piławą uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]