Lublinek (osiedle w Łodzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lublinek – osiedle w południowo-zachodniej Łodzi na terenie dawnej dzielnicy Polesie, włączone do Łodzi w 1945[1].

Lublinek z lotu ptaka
Samotna brzoza na Lublinku, w pobliżu stawu
Staw Bielice
Stacja kolejowa w pobliżu osiedla
Lotnisko na Lublinku

Administracyjnie Lublinek, wraz z osiedlami Pienista, Nowe Sady i Nowy Józefów tworzy osiedle Lublinek-Pienista. Natomiast łódzki System Informacji Miejskiej, stworzony głównie dla potrzeb oznaczania ulic, uznaje Lublinek za samodzielne osiedle.

Charakter dzielnicy[edytuj | edytuj kod]

Lublinek był podłódzką wsią, której część niedługo po II wojnie światowej włączono w obręb miasta. Pozostałe obszary dzisiejszego Lublinka włączano stopniowo do miasta do lat 80.

Lublinek w dużej mierze zachował swój wiejski charakter. Znajdują się tam liczne pola uprawne (obecnie często nieużytkowane i zarastające młodym lasem), a także łąki i lasy (największym z nich jest las Lublinek zajmujący ok. 90 ha), a część ludności trudni się rolnictwem i hodowlą. Jakkolwiek obszar ten wchodzi w skład 3. co do wielkości miasta w Polsce, nierzadkim widokiem są tam pasące się krowy, a większość ulic nie jest wyasfaltowana.
Domy w tej okolicy to głównie zabudowania jednorodzinne pozostałe z okresu sprzed włączenia osady do miasta, choć coraz liczniej budowane są nowe domy jednorodzinne, a także bloki (przy ulicy Komandorskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada Lublinek powstała na miejscu lasu biskupiego, stanowiącego część tzw. Klucza Pabianickiego dóbr kapituły biskupiej z Krakowa.

Dobra te zostały w 1796 upaństwowione, zaś w 1841 od rządu Królestwa Polskiego ich część nabył wysoki urzędnik administracji rządowej, Mateusz Lubowidzki. Lubowidzcy systematycznie rozprzedawali swoje posiadłości. Las rozdzielający grunty wsi Chocianowice i Łaskowice od gruntów wsi Retkinia nabył w 1869 żydowski spekulant nazwiskiem Lubliner. Dokonał on wycinki najwartościowszego drzewostanu, a wylesiony grunt sprzedał chętnym rolnikom z okolicy. Od jego nazwiska osada zostaje nazwana Lublinkiem.

Około 1880 wieś składała się już z 23 gospodarstw, zamieszkiwanych przez 120 osób stanu włościańskiego.

Okolica[edytuj | edytuj kod]

Tereny wokół Lublinka są miejscem rekreacji dla mieszkańców innych części miasta, zwłaszcza nieodległego osiedla Retkinia. Na zachód od osiedla przepływa rzeka Ner. W pobliżu Lublinka przebiega linia kolejowa, na której znajduje się stacja Łódź Lublinek, zaś za lasem Lublinek znajduje się łódzkie lotnisko, do niedawna także noszące nazwę Lublinek. W okolicy znajduje się również węzeł drogowy Łódź-Lublinek, łączący drogę krajową nr 14 z drogą ekspresową S14.

Lotnisko[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi Lublinek od 1925 działało lotnisko noszące taką samą nazwę. Od lat 50. miało ono charakter w zasadzie wyłącznie sportowy i zarządzał nim Aeroklub Łódzki. Od połowy lat 90. uzyskało ono status portu lotniczego o nazwie Łódź-Lublinek, zaś w 2006 przemianowano je na Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta.

Teren ten, z racji równej powierzchni i dużego obszaru wykorzystywany był niekiedy do organizowania imprez masowych, spośród których największą była msza święta pod przewodnictwem Jana Pawła II, w czasie pielgrzymki w 1987.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]