Lubniewsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubniewsko
Ilustracja
Jezioro Lubniewsko, przesmyk we mgle
Położenie
Państwo  Polska
Wysokość lustra 45,2 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,409 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,865 km
1,1 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

5,1 m
15 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Lubniewka
Rzeki wypływające Lubniewka
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Lubniewice
Mapa konturowa gminy Lubniewice, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubniewsko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubniewsko”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubniewsko”
Położenie na mapie powiatu sulęcińskiego
Mapa konturowa powiatu sulęcińskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubniewsko”
Ziemia52°29′12″N 15°12′02″E/52,486667 15,200556

Lubniewsko (Nakońskie) – jezioro położone na północny wschód od Sulęcina w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Lubniewice. Jest największym z trzech jezior grupy lubniewickiej. Akwen na dobrze rozwiniętą linię brzegową, wyspę, liczne zatoki i półwyspy, brzegi są wysokie i porośnięte lasami. Wokół akwenu prowadzi szlak pieszy szlak turystyczny niebieski (14,6 km). Na wschód od jeziora przebiega droga wojewódzka nr 136.

Jezioro Lubniewsko, ujście Czerwonego Potoku

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Kamińska (red.), Przyroda województwa gorzowskiego – życie jezior, (pr. zbior.), Klub Działalności Podwodnej "MARLIN" na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gorzów Wielkopolski 1996, ​ISBN 83-905760-1-5​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]