Luc Frieden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luc Frieden

Luc Frieden (ur. 16 września 1963 w Esch-sur-Alzette) – luksemburski polityk i prawnik; minister w kilku rządach, parlamentarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował prawo na Uniwersytecie Luksemburskim oraz paryskiej Sorbonie, uzyskując dyplom w 1986. W 1987 został magistrem prawa na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, a w rok później magistrem prawa w Harvard Law School w USA.

W latach 1989–1998 praktykował jako prawnik. Wykładał również na Uniwersytecie Luksemburskim i pisał artykuły na temat prawa konstytucyjnego i bankowego. Od 1991 do 1994 był stałym komentatorem kwestii prawnych oraz polityki zagranicznej w rozgłośni RTL Luxembourg Radio.

W 1994 po raz pierwszy uzyskał mandat posła do Izby Deputowanych z ramienia Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej. Do 1998 stał na czele Komisji Finansów i Budżetu oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych. Wybierany także w kolejnych wyborach w skład parlamentu, od 1998 nie sprawował mandatu w związku z pełnieniem funkcji rządowych.

W lutym 1998 Jean-Claude Juncker mianował go ministrem sprawiedliwości, ministrem budżetu oraz ministrem ds. stosunków z parlamentem w swoim pierwszym gabinecie. Luc Frieden był odpowiedzialny za proces wprowadzania waluty euro. Po wyborach z czerwca 1999 w nowym rządzie tego samego premiera objął ponownie urząd ministra sprawiedliwości oraz ministra skarbu i budżetu. Stanowisko to zachował także w następnej kadencji po wyborach parlamentarnych z czerwca 2004, przy czym do lutego 2006 pełnił jednocześnie funkcję ministra obrony. W lipcu 2009 Jean-Claude Juncker w swoim czwartym rządzie powierzył mu zajmowane dotąd przez siebie stanowisko ministra finansów. Urząd ten zajmował do grudnia 2013, gdy partia chadecka znalazła się w opozycji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]