Luciano Caveri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luciano Caveri
Lucien Caveri (à gauche), Président de la Vallée d'Aoste, lors de la remise du Prix "Saint-Vincent" (2007).jpg
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1958
Aosta
Prezydent Dolnej Aosty
Okres od 2005
do 2008
Przynależność polityczna Union Valdôtaine
Poprzednik Carlo Perrin
Następca Augusto Rollandin

Luciano Caveri (ur. 25 grudnia 1958 w Aoście) – włoski polityk, samorządowiec, dziennikarz. Deputowany przez cztery kadencje, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji, były prezydent Dolnej Aosty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w zakresie nauk politycznych. Pracował w różnych stacjach radiowych. W 1980 został zawodowym dziennikarzem. Od 1980 był na stałe zatrudniony w RAI, angażując się jednocześnie w działalność związkową. W międzyczasie przystąpił do regionalnej partii politycznej Union Valdôtaine.

W 1987 po raz pierwszy został wybrany do Izby Deputowanych z okręgu wyborczego Dolna Aosta. W 1992, 1994 i 1996 uzyskiwał reelekcję. Łącznie w niższej izbie włoskiego parlamentu zasiadał przez 14 lat jako poseł X, XI, XII i XIII kadencji, w którym m.in. pełnił funkcję przewodniczącego i sekretarza grupy łączonej. Od 1999 do 2000 był jednocześnie podsekretarzem stanu w urzędzie premiera w rządzie Massima D’Alemy.

W 2000 objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego V kadencji, uzyskany w ramach porozumienia UV z Demokratami. Należał do grupy liberalnej, przez półtora roku był przewodniczącym Komisji Polityki Regionalnej, Transportu i Turystyki[1].

Z PE odszedł w 2003, obejmując stanowisko asesora ds. turystyki, sportu, handlu, transportu i stosunków europejskich w administracji regionu autonomicznego Dolna Aosta (Valle d’Aosta). W 2005 został prezydentem tego regionu, urząd ten sprawował przez trzy lata. W 2008 kolejny raz objął mandat radnego rady regionalnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]