Luciano Caveri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luciano Caveri
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1958
Aosta
Prezydent Dolnej Aosty
Przynależność polityczna Union Valdôtaine
Okres urzędowania od 2005
do 2008
Poprzednik Carlo Perrin
Następca Augusto Rollandin

Luciano Caveri (ur. 25 grudnia 1958 w Aoście) – włoski polityk, samorządowiec, dziennikarz. Deputowany przez cztery kadencje, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji, były prezydent Dolnej Aosty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w zakresie nauk politycznych. Pracował w różnych stacjach radiowych. W 1980 został zawodowym dziennikarzem. Od 1980 był na stałe zatrudniony w RAI, angażując się jednocześnie w działalność związkową. W międzyczasie przystąpił do regionalnej partii politycznej Union Valdôtaine.

W 1987 po raz pierwszy został wybrany do Izby Deputowanych z okręgu wyborczego Dolna Aosta. W 1992, 1994 i 1996 uzyskiwał reelekcję. Łącznie w niższej izbie włoskiego parlamentu zasiadał przez 14 lat jako poseł X, XI, XII i XIII kadencji, w którym m.in. pełnił funkcję przewodniczącego i sekretarza grupy łączonej. Od 1999 do 2000 był jednocześnie podsekretarzem stanu w urzędzie premiera w rządzie Massima D'Alemy.

W 2000 objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego V kadencji, uzyskany w ramach porozumienia UV z Demokratami. Należał do grupy liberalnej, przez półtora roku był przewodniczącym Komisji Polityki Regionalnej, Transportu i Turystyki[1].

Z PE odszedł w 2003, obejmując stanowisko asesora ds. turystyki, sportu, handlu, transportu i stosunków europejskich w administracji regionu autonomicznego Dolna Aosta (Valle d'Aosta). W 2005 został prezydentem tego regionu, urząd ten sprawował przez trzy lata. W 2008 kolejny raz objął mandat radnego rady regionalnej.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]