Lucjan Jacak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucjan Jacak
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1952
Wałbrzych
profesor nauk fizycznych
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Doktorat 1978
Habilitacja 1988
Profesura 14 kwietnia 1997[1]
Uczelnia Politechnika Wrocławska
prorektor Politechniki Wrocławskiej

Lucjan Jacak (ur. 6 czerwca 1952 w Wałbrzychu) – polski fizyk-teoretyk, członek Komitetu Fizyki PAN i od 1976 pracownik naukowy profesor i wykładowca Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1971 r. ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu. Studiował równocześnie matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim i fizykę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Podczas studiów trzykrotnie otrzymał Złoty Medal im. M. Kopernika w Konkursie Kopernikowskim. Studia ukończył w roku 1976. Dwa lata później obronił pracę doktorską na temat wzbudzeń kolektywnych w He³, która została wyróżniona nagrodą Ministra i Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Rozpoczął wówczas pracę jako adiunkt w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej.

W 1988 na Wydziale Matematyczno-fizyczno-chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego nadano mu tytuł doktora habilitowanego za pracę o nieliniowych efektach w cieczach Fermiego, za którą również otrzymał nagrodę Ministra. Monografia habilitacyjna została przedrukowana w Journal of Physics.

Od roku 1991 jako profesor nadzwyczajny, pełnił funkcję dyrektora Instytutu. W latach 1996-2002 był prorektorem ds. nauczania Politechniki Wrocławskiej. W kwietniu 1997 roku Lucjan Jacak otrzymał tytuł profesora.[2]

W 2013 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Wykładał różne przedmioty z zakresu fizyki teoretycznej (m.in. mechanikę kwantową i teoretyczną, fizykę statystyczną, teorię metali, teorię ciała stałego, teorię zjawisk transportu, metody matematyczne w fizyce, analizę funkcjonalną, teorię funkcji Greena, teorię cieczy Fermiego czy teorię nadprzewodnictwa); prowadzi także wykłady z fizyki ogólnej.

Profesor Jacak ma czworo dzieci: trzech synów (dwóch z nich, Witold oraz Janusz, również są pracownikami naukowymi Politechniki Wrocławskiej) i córkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. inż. Lucjan Jacak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2007-02-12].
  2. Krótkie informacje biograficzne
  3. M.P. z 2014 r. poz. 314