Lucjan Mostowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lucjan Mostowiak
Lucek
Postać z M jak miłość
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie odcinek 1
4 listopada 2000
Grany przez Witolda Pyrkosza
Liczba odcinków 1306 (stan na 30 maja 2017 r.)
Dane biograficzne
Data urodzenia 19 grudnia 1931
Rodzina małżeństwo: Barbara Mostowiak
(od 1960)
dzieci: Maria Rogowska
(przyrodnia córka)
Marta Mostowiak
Marek Mostowiak
Małgorzata Mostowiak
Inne informacje
Specjalność prowadzenie gospodarstwa,
gra w szachy

Lucjan Mostowiak - jeden z głównych bohaterów polskiego serialu obyczajowego M jak miłość, grany przez Witolda Pyrkosza od początku produkcji 2000 roku.

Opis postaci[edytuj kod]

Lucjan jest seniorem rodziny Mostowiaków, mężem Barbary, ojcem Marty, Marka, Małgosi, jego ukochanej córki. Najstarsza córka Barbary Marysia przez pierwsze 40 lat życia uważała go za swojego ojca. Lucjan zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa, stopniowo przejmowanym przez Marka - hodowlą owiec i prowadzeniem niewielkiego sadu z jabłoniami. Ma prawo jazdy i dzieli samochód z Basią. Jest człowiekiem zasadniczym i niechętnie nastawionym na zmiany, nieco sceptycznym i łatwo popadającym we frustrację. Mimo, że miewa czasami różne humory, jest wesoły i często żartuje. Głęboko przejęty losem swojej rodziny, pomaga jej w rozwiązywaniu konfliktów. Mając problemy z sercem każdy problem swoich najbliższych przypłaca zdrowiem. Na co dzień spędzał wiele godzin w pubie Marka, gdzie oddawał się swojej pasji - grze w szachy. Jednak po zamknięciu pubu dużo czasu spędza w domu lub u Kisiela. Lubi chodzić na ryby. Nie cierpi zastrzyków. Nie lubi brać lekarstw wypisywanych przez rodzinę. Mówi, że wszystko jest dobrze.

Na początku 2013 roku Lucjan dowiedział się, że jego siostra Hanna, uznana za zmarłą podczas niemieckiej okupacji, przeżyła wojnę i wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych gdzie zmarła w 1978 roku. Do Polski przyjechała również Jane Buford, wnuczka Hanny z zamiarem dochodzenia swoich praw do majątku Mostowiaków. Doszło do rozprawy, na której sąd nakazał Mostowiakom zapłacić 300 tysięcy złotych na rzecz Jane. Lucjan ku zaskoczeniu rodziny postanowił uczciwie spłacić kuzynkę, a nawet przyjął ją do rodziny nie biorąc pod uwagę jej postępowania.

Relacje rodzinne[edytuj kod]

Dziadkowie

  • Felicja (babcia ze strony matki)
  • Jan (dziadek ze strony matki)

Rodzice

  • Maria Mostowiak (matka)
  • Teodor Mostowiak (ojciec)

Rodzeństwo

  • Hanna Smine zd. Mostowiak - siostra uznana za zmarłą podczas okupacji (zm. 1978)

Małżeństwo

Dzieci

Wnuki

Prawnuki

  • Magdalena Zduńska (prawnuczka, córka Kingi i Piotrka; ur. 2008)
  • Mikołaj Zduński (prawnuczek, syn Kingi i Piotra; ur. 2013)
  • Hania Mostowiak (prawnuczka, córka Natalki i Darka; ur. 2016)

Pozostali

Przypisy