Ludmila Javorová

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludmila Javorová
wikariusz generalny
Ludmila Javorová
Kraj działania Czechosłowacja
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1932
Brno
wikariusz generalny Koinótés
Okres sprawowania 1970-1988
Wyznanie katolickie
Kościół Koinótés
Inkardynacja Koinótés
Diakonat 28 grudnia 1970[1]
Prezbiterat 28 grudnia 1970[1]

Ludmila Javorová (ur. 31 stycznia 1932 w Brnie) – działaczka Kościoła podziemnego w Czechosłowacji, członkini tajnej wspólnoty katolickiej Koinótés, wikariusz generalny i asystentka biskupa Felixa Davídka

Jest jedyną znaną kobietą ze wspólnoty Koinótés, która otrzymała święcenia kapłańskie na mocy postanowień synodu w Kobeřicach.

Święcenia diakonatu i prezbiteriatu otrzymała 28 grudnia 1970 roku z rąk Felixa Davídka. Postępowanie biskupa było podyktowane obawą hierarchy o dalsze istnienie Kościoła katolickiego w Czechosłowacji i ewentualnymi aresztowaniami kapłanów. Biskup wyświęcając Ludmilę Javorovą i kilka innych kobiet ze wspólnoty Koinótés chciał w ten sposób zabezpieczyć liczbę duchownych dla Kościoła podziemnego w Czechosłowacji.

Od lat 80. XX wieku jej przypadek był w zainteresowaniu władz Kościoła katolickiego. Stolica Apostolska nie wydawała jednak przez wiele lat oficjalnego stanowiska w sprawie. Dopiero w 1996 roku ogłoszono komunikat stwierdzający nieważność święceń kapłańskich kobiet udzielanych przez biskupów katolickich w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej oraz zabroniono pod karą ekskomuniki Ludmile Javorovej występowania w charakterze osoby duchownej.

W czasach służby dla Kościoła podziemnego w Czechosłowacji Ludmila Javorová nigdy nie wystąpiła w charakterze księdza celebransa. Uczestniczyła jednak w tajnych mszach koncelebrowanych. Po 1989 roku zaprzestała pełnienia funkcji kapłańskich. Udzielała się społecznie w diecezji brneńskiej. Była członkinią rady parafialnej parafii rzymskokatolickiej św. Cyryla i Metodego w Brnie-Židenicach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Święcenia uznane w 1996 przez Kościół katolicki za nieważne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]