Ludolf Borchtorp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ludolf Borsdorf z Brunszwiku [fl. 1481-1493] (Rudolf Borsdorf/Borchtorp, Ludolfus Ludolfis de Brunszwyczk; ur. między 1465 a 1470, zm. po 1491) – syn znanego matematyka i astronoma, przybył do Krakowa w 1485 r. z Brunszwiku, by studiować astronomię. Wsławił się jako rytownik stempli drukarskich i odlewnik czcionek. Był najdawnieszym grawerem czcionek drukarskich w Polsce, którego nazwisko jest obecnie znane.

Historia[edytuj | edytuj kod]

4 lutego 1491 r. zawarł umowę z drukarzem krakowskim Szwajpoltem Fiolem z Frankfurtu na wykonanie pierwszych na świecie czcionek cyrylickich. Czcionkami tymi zostały wydrukowane cztery druki Fiola, z których dwie księgi Oktoich i Czasosłow mają na kolofonach datę 1491 r., a pozostałe dwie Triod' postnaja i Triod' cwietnaja są niedatowane.

13 stycznia 1493 r. prymas i kapituła Gnieźnieńska zakazali Fiolowi druku i rozpowszechniania tych ksiąg.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Według Ludwika Birkenmajera Ludolf Borchtorp ofiarował do zbiorów uniwersyteckich Akademii Krakowskiej mosiężne astrolabium, które jest obecnie w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Sala I. W astrolabium to (oraz w cenny rękopis matematyczny, również znajdujący się obecnie w zbiorach uniwersyteckich) wyposażył go ojciec, Ludolf Borchtorp starszy, wysyłając go na studia astronomiczne na tym uniwersytecie. Borchtorp nie zdobył jednak nawet stopnia bakałarza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia wiedzy o książce, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971
  • Rękopis a druk. Najstarsze druki cerkiewnosłowiańskie i ich stosunek do tradycji rękopiśmiennej, materiały z sesji Kraków 7-10.11.1991, Instytut Filologii Słowiańskiej, Kraków 1993
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Collegium Maius. www3.uj.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-26)].

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]