Ludovico Bidoglio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludovico Bidoglio
Ilustracja
Ludovico Bidoglio (1930)
Data i miejsce
urodzenia
5 lutego 1900
Buenos Aires, Argentyna
Pozycja obrońca
Kariera piłkarska
Lata Klub
1916–1917
1918–1921
1922–1931
Sportivo Palermo Buenos Aires
Eureka Buenos Aires
Boca Juniors Buenos Aires
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja M (G)
1921–1928  Argentyna 34 (0)

Ludovico Bidoglio (ur. 5 lutego 1900, zm. 25 grudnia 1970) – argentyński piłkarz noszący przydomek Vico, obrońca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Buenos Aires Bidoglio rozpoczął karierę piłkarską w 1916 roku w klubie Sportivo Palermo Buenos Aires. Początkowo grał jako napastnik. W jednym z meczów, gdy jeden z obrońców został kontuzjowany, zastąpił go Bidoglio. Odtąd etatowo grał w obronie i nigdy już nie zagrał jako napastnik.

Z powodu eleganckiego stylu gry, zupełnie odmiennego od twardej i bezwzględnej gry innych obrońców, Bidoglio przyciągnął uwagę prasy i kibiców. Niebawem uznany został za jednego z najlepszych obrońców argentyńskich swoich czasów.

Po trzech latach gry w klubie Eureka Buenos Aires w latach 1918–1921 Bidoglio w 1922 roku zadebiutował w klubie Boca Juniors Buenos Aires – pierwszy mecz w barwach Boca zagrał przeciwko Independiente Buenos Aires. W 1923 roku razem z Boca Juniors zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Argentyny

Jako gracz klubu Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1923, gdzie Argentyna została wicemistrzem Ameryki Południowej. Bidoglio zagrał we wszystkich trzech meczach – z Paragwajem, Brazylią i Urugwajem.

Rok później wziął udział w turnieju Copa América 1924, gdzie Argentyna ponownie została wicemistrzem Ameryki Południowej. Bidoglio zagrał we wszystkich trzech meczach – z Paragwajem, Chile i Urugwajem. W tym samym roku wraz ze swym klubem po raz drugi został mistrzem Argentyny.

Wciąż jako piłkarz Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1925, gdzie Argentyna zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej. Bidoglio zagrał we wszystkich czterech meczach – dwóch z Paragwajem i dwóch z Brazylią.

W następnym roku podczas turnieju Copa América 1926 Bidoglio trzeci raz w swej karierze został wicemistrzem Ameryki Południowej. Zagrał we wszystkich czterech meczach – z Boliwią, Paragwajem, Urugwajem i Chile. W kraju w 1926 roku sięgnął po trzeci w swej karierze tytuł mistrza Argentyny.

Nadal jako gracz Boca Juniors Bidoglio wziął udział w turnieju Copa América 1927, gdzie drugi raz w swej karierze zdobył mistrzostwo Ameryki Południowej. Zagrał we wszystkich trzech meczach – z Boliwią, Urugwajem i Peru. W tym samym roku Bidoglio razem z Boca Juniors zdobył swój pierwszy tytuł wicemistrza Argentyny.

Rok później wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1928 roku, gdzie Argentyna zdobyła srebrny medal. Bidoglio zagrał we wszystkich pięciu meczach – z USA, Belgią, Egiptem i w dwóch finałowych spotkaniach z Urugwajem[1]. W 1928 roku Bidoglio ostatni raz przywdziewał reprezentacyjną koszulkę – łącznie w reprezentacji zagrał w 34 meczach. W lidze natomiast Bidoglio drugi raz z rzędu został wicemistrzem Argentyny. Po trzeci tytuł wicemistrzowski sięgnął w 1929 roku, a w 1930 czwarty raz w swojej karierze został mistrzem kraju.

Bidoglio niespodziewanie zakończył karierę w 1931 roku – podczas meczu z Estudiantes La Plata zderzył się z Alberto Zozayą, odnosząc ciężką kontuzję. Zniesiony został z boiska, na które już nigdy nie powrócił. W tym samym sezonie jego klub zdobył pierwsze zawodowe mistrzostwo Argentyny, a Bidoglio, który zdążył rozegrać w tym sezonie 16 meczów i zdobyć jedną bramkę, miał w tym sukcesie swój udział. Jednocześnie był to jego piąty tytuł mistrza kraju.

Słynący z finezyjnej techniki Bidoglio uważany jest za protoplastę funkcji libero. Jako znakomity drybler potrafił wydostać się z piłką z największego tłoku na swoim polu karnym[2].

Po zakończeniu kariery piłkarskiej aż do swej śmierci w 1970 roku pracował jako elektryk.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Drużyna Tytuł
1923 Argentyna Wicemistrz Ameryki Południowej
1923 Boca Juniors Mistrz Argentyny (AAF)
1924 Argentyna Wicemistrz Ameryki Południowej
1924 Boca Juniors Mistrz Argentyny (AAF)
1925 Argentyna Mistrz Ameryki Południowej
1926 Argentyna Wicemistrz Ameryki Południowej
1926 Boca Juniors Mistrz Argentyny (AAF)
1927 Argentyna Mistrz Ameryki Południowej
1927 Boca Juniors Wicemistrz Argentyny
1928 Argentyna Srebrny medalista olimpijski
1929 Boca Juniors Wicemistrz Argentyny
1930 Boca Juniors Mistrz Argentyny
1931 Boca Juniors Mistrz Argentyny

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]