Ludowa Armia Komucza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia frontu podczas "Operacji Kazań" w sierpniu 1918 roku.
Władimir Kappel - pierwszy dowódca Ludowej Armii Komucza.

Ludowa Armia Komucza (ros. Народная армия КОМУЧа) – antybolszewicki związek wojskowy Komitetu Członków Zgromadzenia Ustawodawczego (tzw. "Komucza"), podczas wojny domowej w Rosji, który był czynnie zaangażowany w walki zbrojne na Powołżu, od czerwca do września 1918 roku.

W maju 1918 r. doszło do buntu Legionu Czechosłowackiego na Kolei Transsyberyjskiej. 8 czerwca 1918, Korpus Czechosłowacki zdobył miasto Samara.

11 czerwca, oddziały Władimira Kappela zdobyły Syzrań. Następnie Stawropol nad Wołgą, Bugurusłan i Buzułuk. 21 lipca oddział rosyjsko-czechosłowacki pod dowództwem Kappela, po 150 kilometrowym marszu zdobył Symbirsk. Po tym zwycięstwie Kappel awansował na pułkownika. Dzień później - 22 lipca oddziały Kappela, już oficjalnie stały się siłami zbrojnymi Komuczu. W ich skład wchodziły 2 pułki piechoty i kilka baterii artylerii (łącznie ok. 3000 żołnierzy). Następnie Kappel spotkał się z władzami Komuczu, które dały rozkaz zdobycia Saratowa, lecz Kappel odmówił, gdyż stwierdził, że Kazań będzie ważniejszym obiektem taktycznym. W rezultacie ustalonych rozkazów, Kappel wraz z nowo powstałą armią, ruszył w kierunku Kazania, gdzie słabo przygotowana Armia Czerwona, uległa armii Komucza.

5 września 1918, doszło do ataku Armii Czerwonej na Kazań, która tego samego dnia zajęła miasto. 12 września wojska Armii Czerwonej zdobyły Symbirsk. Po dwóch tygodniach wojsko Kappela stanęło w obronie lewobrzeżnej Wołgi, lecz ze względu na silne natarcia bolszewików, armia Komucza cofnęła się do miasta Ufa. 23 czerwca, doszło do spotkania Komuczu i Tymczasowego Rządu Syberyjskiego. Oba organy połączyły się w tzw. Ogólnorosyjski Rząd Tymczasowy. Po połączeniu organów, przeformowano strukturę wojskową Ludowej Armii Komucza i Armii Syberyjskiej - obydwie formacje wojskowe zostały połączone w Zachodnią Armię Białych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Н.Е.Какурин, И.И.Вацетис "Гражданская война. 1918-1921" (N.E.Kakurin, I.I.Vacietis "Civil War. 1918-1921") - Sankt-Petersburg, "Polygon" Publishing House, 2002. ​ISBN 5-89173-150-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]