Ludowa Republika Beninu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
République populaire du Bénin
Ludowa Republika Beninu
Dahomej 1975–1990 Benin
Flaga Beninu
Herb Beninu
Flaga Beninu Herb Beninu
Hymn: L'Aube Nouvelle
(Świt nowego dnia)
Położenie Beninu
Język urzędowy język francuski
Stolica Porto-Novo
Wojskowy zamach stanu 26 października 1972
Zmiana nazwy państwa 30 listopada 1975
Rozwiązanie państwa 1 marca 1990

Ludowa Republika Beninu, fr. République populaire du Bénin - historyczne państwo socjalistyczne w Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską na terenie dzisiejszego Beninu. Ludowa Republika została ustanowiona 30 listopada 1975 i istniała do 1 marca 1990. System jednopartyjny zniesiono w 1989.

Geneza[edytuj]

Pierwszym prezydentem Dahomeju został Hubert Maga, okres jego rządów był czasem niepokojów etnicznych. Doszło do kilku zamachów stanu i zmian reżimów, przy czym dominującymi politykami byli: Sourou Apithy, Hubert Maga i Justin Ahomadegbé, każdy reprezentujący inną część kraju i inne grupy etniczne. Po zamieszkach, które zakłóciły wybory w 1970, ci trzej politycy postanowili stworzyć prezydencki triumwirat. W 1972 doszło do wojskowego zamachu stanu pod przywództwem Mathieu Kérékou. Puczyści powołali rząd kontrolowany przez Wojskową Radę Rewolucyjną (CNR). Przez pierwsze dwa lata ideowym kierunkiem wojskowego rządu był nacjonalizm, w 1974 roku zaprowadzono formalnie ustrój socjalistyczny. W 1974 roku wojskowy rząd dokonał nacjonalizacji najważniejszych przedsiębiorstw oraz banków[1].

Historia[edytuj]

W 1975 przemianowano kraj na Ludową Republikę Beninu, jednocześnie utworzono Partię Ludowej Rewolucji jako jedyną legalnie funkcjonującą. W 1979 CNR została rozwiązana i rozpisano wybory. Pod koniec lat 80. Kérékou – wobec zapaści gospodarczej kraju spowodowanej kilkuletnią suszą – zdecydował się zrezygnować z dotychczasowego kursu i skierować Benin na drogę demokracji parlamentarnej i gospodarki rynkowej. W 1990 roku z nazwy kraju usunięto określenie Ludowa a rok wcześniej przyjęto system wielopartyjny[2].

Przypisy