Ludwig Büchner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwig Büchner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 marca 1824
Darmstadt

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1899
Darmstadt

Zawód, zajęcie

filozof, lekarz

podpis

Ludwig Büchner (ur. 29 marca 1824 w Darmstadt, zm. 30 kwietnia 1899 tamże) – niemiecki filozof, fizjolog i lekarz. Przedstawiciel XIX-wiecznego materializmu, zwłaszcza naturalizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 29 marca 1824 w Darmstadt, a jego starszym bratem był pisarz Georg Büchner[1]. Wykładał medycynę na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie w 1855 roku opublikował swoje magnum opus Kraft und Stoff: Empirisch-naturphilosophische Studien[1]. Wywołał on taki protest społeczności akademickiej, że zmuszony był odejść z uczelni i powrócił do rodzinnego miasta[1].

Jego materialistyczna interpretacja wszechświata opowiadała się za odrzuceniem Boga, stworzenia, religii i wolnej woli oraz za przedstawieniem umysłu i świadomości jako fizycznych stanów mózgu, wytwarzanych przez poruszającą się materię[1]. Jego obrona ateizmu i atomizmu oraz zaprzeczanie wszelkiemu rozróżnieniu między umysłem a materią (Natur und Geist wydane w 1857) odwoływały się mocno do wolnomyślicieli, ale materialiści dialektyczni potępili jego akceptację dla konkurencyjnego kapitalizmu, który Büchner uważał za przykład darwinowskiej „walki o przetrwanie”[1]. Ludwig Büchner zmarł 30 kwietnia 1899 roku w Darmstadt[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Ludwig Büchner, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2018-05-10] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]